Tjen kassen: Google fordobler sine dusører for opdagelse af sårbarheder i Kubernetes og Linux

Google skruer markant op for de beløb, som selskabet vil betale, hvis du opdager sårbarheder i Linux eller Kubernetes. Max-dusør hæves til mere end en halv million kroner.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Google næsten fordobler størrelsen på de dusører, som man kan få udbetalt, hvis man opdager sårbarheder i en række vigtige systemer.

Det gælder systemerne Linux Kernel, Google Kubernetes Engine (GKE) og kCTF (CTF-infrastruktur oven på Kubernetes).

Det er anden gang på få måneder, at Google hæver dusørerne. I november blev maksimum-dusøren hævet til godt 50.000 dollar.

Den hæves nu til 91.337 dollar - godt 600.000 kroner. Og det kommer til at gælde til udgangen af 2022, meddeler Google.

Selskabet peger på, at det hæver beløbene med ønsket om, at flere udviklere vil kaste sig over opgaven med at finde sårbarheder i de vigtige systemer.

“Gennem de seneste tre måneder har vi modtaget ni anmeldelser og udbetalt mere end 175.000 dollar indtil videre,” lyder det fra Google.

Selskabet opererer med en fast dusør-struktur, hvor de enkelte udbetalinger varierer alt efter sårbarhedens alvorlighed.

Opdagelsen af udnyttelse af nuldags-sårbarheder giver 20.000 dollar (135.000 kroner), mens opdagelsen af andre sårbarheder kan give 31.337 dollar (210.000 kroner).

Skal man lande maksimum-beløbet på godt 600.000 kroner skal en række forhold gøre sig gældende, som hver især vil give 20.000 dollar.

Du kan læse mere om dusørerne og Googles udbetalings-struktur i denne blogpost fra Google.

“Vi ser frem til at høre fra jer,” lyder det fra selskabet til udviklerne.

Flere af de øvrige store tech-selskaber har lignende dusør-programmer. Microsoft har således sat op mod 200.000 kroner på højkant til udviklere, der finder sårbarheder i Teams.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job