Den ukrainske ambassade i Danmark ramt af cyberangreb

Den ukrainske ambassade er gået i sort. Ambassaden med base i København skriver sig nu til rækken af ofre for cyberangreb, siden Rusland først placerede soldater ved Ukraines grænse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Endnu en hjemmeside tilknyttet den Ukrainske regerign er lagt ned. Denne gang er det Ukraines ambasade i Danmark, der oplever nedbrud.

Den københavns-baserede ambassade oplyser til Berlingske, at der er tale om et cyberangreb. Nedlukningen har tilsyneladende også ramt ambassadens tilsvarende i Sverige og Norge, hvis hjemmesider også er nede lige nu.

Disse hjemmesider er tilknyttet det ukrainske udenrigsministeriums hjemmeside - mfa.gov.ua. Denne URL kan heller ikke tilgås.

Siden 16. februar har ukrainske regeringstilknyttede hjemmesider oplevet angreb og nedlukning på baggrund af DDoS-angreb.

Den russiske regering er kendt for at bruge hackere som en del af sin krigsførelse. Dog har ingen offentligt bekræftet, at det er Rusland, der står bag nedlukningerne.

24. februar gik russiske soldater ind i Ukraine og startede en regulær krig mod landet. Samme dag kaldte den ukrainske regering sine hacker-kyndige landsmænd til tasterne for være med til at beskytte ukrainsk infrastruktur og samle informationer om de rusisker troppers bevægelser.

Herhjemme maner forsvarets digitale enhed Center for Cybersikkerhed (CFCS) også til øget fokus på cybersikkerheden.

Selv om budskabet fra enheden lyder, at "CFCS forventer ikke, at den nuværende situation i Ukraine vil medføre destruktive cyberangreb direkte rettet mod Danmark," minder man om, at danske virksomheder før er blevet fanget i krydsilden af Ruslands angreb mod Ukraine.

Derfor lyder varslet:

"CFCS ændrer på nuværende tidspunkt ikke på vurderingen af cybertruslen mod Danmark. CFCS vurderer fortsat, at truslen fra destruktive cyberangreb er lav, men at den kan ændres med kort varsel."

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S