Slut med iPhones: Apple stopper salget af alle sine produkter i Rusland

Alt salg af Apple-produkter i Rusland bliver stoppet. Det meddelte Apple sent tirsdag aften.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Alt salg af Apple-produkter i Rusland er blevet sat på pause som reaktion på landets invasion af Ukraine.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

”Vi er dybt bekymrede over Ruslands invasion af Ukraine, og vi står side om side med alle de folk, der lider på grund af voldshandlingerne,” lyder det i en erklæring fra Apple.

Støtter humanitære formål

I erklæringen oplyser selskabet samtidig, at det støtter humanitære formål i området, tilbyder hjælp til flygtninge og forsøger at hjælpe Apple-medarbejdere i regionen.

Reuters skriver, at borgere i Ruslands tirsdag aften stadigvæk kunne få adgang til Apples online-butik, mens hvis de forsøgte at købe en iPhone fik de en meddelelse om, at det ikke var muligt at få den leveret.

Udover at bremse salget af Apple-produkter, så er adgangen til Apple Pay og andre tjenester også blevet begrænset i Rusland ligesom, at selskabet har fjernet de russiske statsmedier RT News og Sputnik News fra App Store uden for Rusland.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect