Slut med iPhones: Apple stopper salget af alle sine produkter i Rusland

Alt salg af Apple-produkter i Rusland bliver stoppet. Det meddelte Apple sent tirsdag aften.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Alt salg af Apple-produkter i Rusland er blevet sat på pause som reaktion på landets invasion af Ukraine.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

”Vi er dybt bekymrede over Ruslands invasion af Ukraine, og vi står side om side med alle de folk, der lider på grund af voldshandlingerne,” lyder det i en erklæring fra Apple.

Støtter humanitære formål

I erklæringen oplyser selskabet samtidig, at det støtter humanitære formål i området, tilbyder hjælp til flygtninge og forsøger at hjælpe Apple-medarbejdere i regionen.

Reuters skriver, at borgere i Ruslands tirsdag aften stadigvæk kunne få adgang til Apples online-butik, mens hvis de forsøgte at købe en iPhone fik de en meddelelse om, at det ikke var muligt at få den leveret.

Udover at bremse salget af Apple-produkter, så er adgangen til Apple Pay og andre tjenester også blevet begrænset i Rusland ligesom, at selskabet har fjernet de russiske statsmedier RT News og Sputnik News fra App Store uden for Rusland.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job