Slut med iPhones: Apple stopper salget af alle sine produkter i Rusland

Alt salg af Apple-produkter i Rusland bliver stoppet. Det meddelte Apple sent tirsdag aften.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Alt salg af Apple-produkter i Rusland er blevet sat på pause som reaktion på landets invasion af Ukraine.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

”Vi er dybt bekymrede over Ruslands invasion af Ukraine, og vi står side om side med alle de folk, der lider på grund af voldshandlingerne,” lyder det i en erklæring fra Apple.

Støtter humanitære formål

I erklæringen oplyser selskabet samtidig, at det støtter humanitære formål i området, tilbyder hjælp til flygtninge og forsøger at hjælpe Apple-medarbejdere i regionen.

Reuters skriver, at borgere i Ruslands tirsdag aften stadigvæk kunne få adgang til Apples online-butik, mens hvis de forsøgte at købe en iPhone fik de en meddelelse om, at det ikke var muligt at få den leveret.

Udover at bremse salget af Apple-produkter, så er adgangen til Apple Pay og andre tjenester også blevet begrænset i Rusland ligesom, at selskabet har fjernet de russiske statsmedier RT News og Sputnik News fra App Store uden for Rusland.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg