Ansatte i danske it-virksomheder vil ikke forlade Ukraine

Danske it-virksomheder har stadigvæk mange ansatte i det krigshærgede Ukraine.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

En række danske it-virksomheder har stadigvæk ukrainske medarbejdere siddende i det krigshærgede Ukraine.

Det skriver Finans, der har talt med it-virksomhederne Ocean.io og Dixa, der fortæller, at deres ansatte nægtede at forlade deres hjemland før krigsudburddet, selvom de modtog utallige opfordringer.

Ville blive og kæmpe

Michael Heilborg, stifter og direktør Ocean.io, og Mads Fosselius, medstifter og administrerende direktør i Dixa, fortæller begge til Finans, at medarejderne enten ikke troede, at der ville blive krig eller insisterede på at blive i deres hjemland og kæmpe, hvis der kom en invasion.

”Jeg var helt nede og tigge og bede dem, om de ikke nok ville ud af Kyiv. For i det øjeblik, det sker (invasionen, red.), mister du kontrollen over situationen. Og der var ikke noget at gøre. De ville simpelthen ikke,” siger Michael Heiberg til Finans.

For nylig fortalte Jesper Lindholdt, der er stifter og administrerende direktør, i danske Livatek også til Computerworld, at 56 ud af selskabets 60 ansatte i Ukraine stadigvæk befinder sig i landet.

Derfor har flere af selskabets kunder også tilbudt at hjælpe Livateks ansatte i sikkerhed.

"Vi har møder med dem hver dag, og de bekymrer sig. Der er flere af dem, der har tilbudt, at vores medarbejdere må komme til Danmark, Tyskland eller andre steder," fortalte han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S