Ansatte i danske it-virksomheder vil ikke forlade Ukraine

Danske it-virksomheder har stadigvæk mange ansatte i det krigshærgede Ukraine.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

En række danske it-virksomheder har stadigvæk ukrainske medarbejdere siddende i det krigshærgede Ukraine.

Det skriver Finans, der har talt med it-virksomhederne Ocean.io og Dixa, der fortæller, at deres ansatte nægtede at forlade deres hjemland før krigsudburddet, selvom de modtog utallige opfordringer.

Ville blive og kæmpe

Michael Heilborg, stifter og direktør Ocean.io, og Mads Fosselius, medstifter og administrerende direktør i Dixa, fortæller begge til Finans, at medarejderne enten ikke troede, at der ville blive krig eller insisterede på at blive i deres hjemland og kæmpe, hvis der kom en invasion.

”Jeg var helt nede og tigge og bede dem, om de ikke nok ville ud af Kyiv. For i det øjeblik, det sker (invasionen, red.), mister du kontrollen over situationen. Og der var ikke noget at gøre. De ville simpelthen ikke,” siger Michael Heiberg til Finans.

For nylig fortalte Jesper Lindholdt, der er stifter og administrerende direktør, i danske Livatek også til Computerworld, at 56 ud af selskabets 60 ansatte i Ukraine stadigvæk befinder sig i landet.

Derfor har flere af selskabets kunder også tilbudt at hjælpe Livateks ansatte i sikkerhed.

"Vi har møder med dem hver dag, og de bekymrer sig. Der er flere af dem, der har tilbudt, at vores medarbejdere må komme til Danmark, Tyskland eller andre steder," fortalte han til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S