Ansatte i danske it-virksomheder vil ikke forlade Ukraine

Danske it-virksomheder har stadigvæk mange ansatte i det krigshærgede Ukraine.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

En række danske it-virksomheder har stadigvæk ukrainske medarbejdere siddende i det krigshærgede Ukraine.

Det skriver Finans, der har talt med it-virksomhederne Ocean.io og Dixa, der fortæller, at deres ansatte nægtede at forlade deres hjemland før krigsudburddet, selvom de modtog utallige opfordringer.

Ville blive og kæmpe

Michael Heilborg, stifter og direktør Ocean.io, og Mads Fosselius, medstifter og administrerende direktør i Dixa, fortæller begge til Finans, at medarejderne enten ikke troede, at der ville blive krig eller insisterede på at blive i deres hjemland og kæmpe, hvis der kom en invasion.

”Jeg var helt nede og tigge og bede dem, om de ikke nok ville ud af Kyiv. For i det øjeblik, det sker (invasionen, red.), mister du kontrollen over situationen. Og der var ikke noget at gøre. De ville simpelthen ikke,” siger Michael Heiberg til Finans.

For nylig fortalte Jesper Lindholdt, der er stifter og administrerende direktør, i danske Livatek også til Computerworld, at 56 ud af selskabets 60 ansatte i Ukraine stadigvæk befinder sig i landet.

Derfor har flere af selskabets kunder også tilbudt at hjælpe Livateks ansatte i sikkerhed.

"Vi har møder med dem hver dag, og de bekymrer sig. Der er flere af dem, der har tilbudt, at vores medarbejdere må komme til Danmark, Tyskland eller andre steder," fortalte han til Computerworld.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S