Ukraines cyber-hær gør klar til at gå i offensiven: Har udset sig mål i Rusland og Belarus

Den ukrainske cyber-hær af frivillige hackere er har udset sig mål, som gruppen vil prioritere at ramme. Det inkluderer blandt andet jernbanenetværket i Belarus.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Ukraines hær af frivillige hackere gør klar til at gå i offensiven og ramme mål i både Rusland og Belarus.

Den ukrainske cyber-hær vil ifølge Reuters forsøge at slå til mod jernbanenetværket i Belarus og Ruslands hjemmelavede satellitbaserede navigationssystem, GLONASS.

"Vi er nødt til at mobilisere og intensivere vores indsats så meget som muligt," lyder et opslag fra it-hæren via kommunikationsløsningen Telegram.

I opslaget lister gruppen en liste af topprioriterede mål, der blandt andet også inkluderer russiske teleselskaber.

Den ukrainske regering har anmodet landets hacker-undergrund om at træde frem og hjælpe med at forsvare landet mod invasionen fra Rusland.

Ifølge Reuters begyndte anmodningerne fra regeringen om hjælp fra Ukraines hacker-miljøer at cirkulere i hacker-foraer for en uge siden.

Her anmodede regeringen de lokale hackere om at hjælpe med at beskytte kritisk infrastruktur mod russiske hacker-angreb samt om at indsamle informationer om eksempelvis russiske troppe-bevægelser.

“Ukraines cyber-community! Tiden er inde til at involvere sig i vores lands cyber-forsvar,” lød det i beskeden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS