Krig i Ukraine kan gøre cyberforsikringer værdiløse

Der er en risiko for, at danske virksomheder med cyberforsikringer kan stå tilbage med håret i postkassen, hvis de bliver ramt af et cyberangreb, der er en del Ruslands krig mod Ukraine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Danske virksomheder der har tegnet cyberforsikringer, risikerer at deres forsikringer bliver værdiløse, hvis de bliver ramt af et angreb som er en del af Ruslands krig mod Ukraine.

Det mener mener flere eksperter ifølge erhvervsmediet Finans.

”Hvis det relativt let kan sandsynliggøres, at et cyberangreb kommer fra Rusland, Ukraine eller Belarus, så tror jeg, at forsikringsselskabet vil gøre alt, hvad det kan, for at slippe ud af den erstatning. Det er en beklagelig situation som kunde, det er der ingen tvivl om,« siger Kent Risvad, formand for Forsikringsmæglerforeningen og partner i Willis Towers Watson, til Finans.

Forklaringen er, at fleste forsikringer ikke dækker skader, der er opstået som følge af krigshandlinger, og det springende punkt er i den forbindelse om en cyberkrig kan sidestilles med en fysisk krig.

Finans påpeger, at forsikringsselskaber der vælger at sidestille cyberkrig med fysisk krig blandt andet kan hente opbakning hos Nato, hvor generalsekretær Jens Stoltenberg tidligere har sagt, at et cyberangreb på samme måde som et fysisk angeb vil kunne aktivere forsvarsalliancens berømte artikel fem.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S