Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany beklager alvorlig sikkerhedsbrist i mit.dk: Op mod 50 borgere har fået delt personoplysninger

Mit.dk nåede at være online i knap en time, inden Netcompanys storstilede lancering blev ødelagt og måtte trækkes tilbage i flere dage. Nu redegør selskabet over for Computerworld, hvad der helt præcist skete i det kritiske tidsrum, hvor mit.dk var i luften. Mellem 10 og 50 brugere fik delt deres fortrolige oplysninger.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Netcompanys forklaring på nedbruddet
  • Hvor mange brugere, der fik adgang til andres postkasser
781
4 min
Nøjagtigt 53 minutter nåede mit.dk at være i luften mandag morgen.

Så blev stikket trukket.

Præcis 2.182 borgere nåede i det tidsrum at logge på før, at en alvorlig sikkerhedsbrist blev opdaget.

Det står siden klart, at flere borgeres oplysninger og data blev lækket. En fejl i det nye system førte til, at nogle brugere fik adgang til andre brugeres oplysninger.

Ifølge Netcompany viser selskabets nuværende analyser, at problemet har ramt mellem 10 til 50 digitale postkasser, hvor der i tidsrummet blev delt oplysninger fra

Hvor mange brugere, der har kunne tilgå oplysninger fra de op til 50 digitale postkasser, melder Netcompany ikke.

Det oplyser Netcompany til Computerworld i en redegørelse om hændelsesforløbet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for