Hackere spreder disinformation om Ukraine-krigen ved at hacke fjendens sociale medie-konti

Meta advarer nu om en stigende mængde disinformation, som lige nu rammer koncernens sociale medier. En rapport beretter om, hvordan prorussiske hackere prøver at placere indhold på ukrainske militærfolks sociale medie-kontoer.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

I en ny rapport fra Facebook- og Instagram-hovedselskabet Meta beskriver den sociale medie-koncern hvordan prorussiske hackere har forsøgt at tvinge sig adgang til et stort antal ukrainske militærlederes kontoer på sociale medier.

Var hackerne lykkede med at komme ind, var planen at oploade billeder og andet indhold af ukrainske soldater, der har overgivet sig.

Det skriver AP News.

Denne disinformationskampagne blev dog stoppet, skriver Meta, der beretter om en stigende mængde disinformation om Ukraine-krigen, der lige nu florerer på de sociale medier.

Gruppen, der planlagde hacket af de ukrainske militære ledere, mener Meta, er den Belarus-tilknyttede hackergruppe Ghostwriter. Denne gruppe er særligt kendt for at sprede indhold, der står kritisk overfor NATO.

Dette er blot ét eksempel i Metas rapport over den stigende disinformation, der kommer fra Rusland og Ruslands allerede.

Rapporten skitserede blandt andet en hændelse, der involverer snesevis af falske konti, der spredte anti-ukrainsk retorik.

Et andet netværk indgav tusindvis af falske klager over ukrainske Facebook-brugere i et forsøg på at få dem sparket fra platformen. Dette netværk gemte sine aktiviteter i en Facebook-gruppe, der angiveligt var dedikeret til madlavning.

Meta og andre store teknologivirksomheder har reageret ved at fjerne eller begrænse russiske statsdrevne medier, ved at målrette mod desinformationsnetværk og ved at mærke indhold, som det ikke fjerner.

Twitter annoncerede i denne uge, at det også ville mærke statskontrollerede medier fra Hviderusland.

I Rusland har Kreml blokeret hundredvis af nyhedskilder og websteder, herunder Facebook og Twitter, og truet med fængselsstraf til enhver, der forsøger at rapportere om krigen.

Det er også forbudt i Rusland overhovedet at kalde den russiske invasion af Ukraine for en krig.

Dette har ført til flere aktivistiske handlinger fra russiske journalister, der forsøger at råbe op om censuren, og civile er gået på gaden i flere store russiske byer med risiko for fængselsstraffe.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S