Russiske cyberangreb mod Ukraine er koordineret med den fysiske krigsførelse

I en ny rapport fra Microsoft ses det, hvordan de russiske cyberangreb, der i denne tid vælter ned over Ukraine, er perfekt koordineret med de fysiske angreb, som russerne foretager i krigen lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mindst seks forskellige Kreml-tilknyttede hackergrupper har udført næsten 240 cyberoperationer mod ukrainske mål siden den russiske invasion af Ukraine.

Og de mange cyberangreb ser ud til at være strategisk koordinerede med fysiske angreb fra russisk side. Sådan lyder det i en den seneste rapport fra Microoft, der samler observationer om krigen i Ukraine.

Det skriver mediet CNN.

Et eksempel som Microsoft vicepræsident Tom Burt trækker frem fra raporten er observationen af et cyberangreb på et ukrainsk tv-selskab 1. marts, hvor der samme dag sker et russisk missilangreb mod et tv-tårn i Kiev.

Umiddelbart efter sendes ondsindede mails til ukrainske borgere. De mange mails hævder fejlagtigt, at den ukrainske regering "opgav" dem midt i den russiske belejring af byen Mariupol.

Ruslands militære angreb på Ukraine "korrelerer nogle gange med cyberangreb, især når det involverer angreb på telekommunikationsinfrastruktur i nogle områder," sagde Victor Zhora, Ukraines regerings talsmand for cyberområdet onsdag.

Microsoft-rapporten er den hidtil mest omfattende offentlige optegnelse over russisk hacking-indsats i forbindelse med krigen i Ukraine.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S