Russiske cyberangreb mod Ukraine er koordineret med den fysiske krigsførelse

I en ny rapport fra Microsoft ses det, hvordan de russiske cyberangreb, der i denne tid vælter ned over Ukraine, er perfekt koordineret med de fysiske angreb, som russerne foretager i krigen lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mindst seks forskellige Kreml-tilknyttede hackergrupper har udført næsten 240 cyberoperationer mod ukrainske mål siden den russiske invasion af Ukraine.

Og de mange cyberangreb ser ud til at være strategisk koordinerede med fysiske angreb fra russisk side. Sådan lyder det i en den seneste rapport fra Microoft, der samler observationer om krigen i Ukraine.

Det skriver mediet CNN.

Et eksempel som Microsoft vicepræsident Tom Burt trækker frem fra raporten er observationen af et cyberangreb på et ukrainsk tv-selskab 1. marts, hvor der samme dag sker et russisk missilangreb mod et tv-tårn i Kiev.

Umiddelbart efter sendes ondsindede mails til ukrainske borgere. De mange mails hævder fejlagtigt, at den ukrainske regering "opgav" dem midt i den russiske belejring af byen Mariupol.

Ruslands militære angreb på Ukraine "korrelerer nogle gange med cyberangreb, især når det involverer angreb på telekommunikationsinfrastruktur i nogle områder," sagde Victor Zhora, Ukraines regerings talsmand for cyberområdet onsdag.

Microsoft-rapporten er den hidtil mest omfattende offentlige optegnelse over russisk hacking-indsats i forbindelse med krigen i Ukraine.

Læses lige nu

    Annonce

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec