Ny trusselsvurdering: Menneskelige fejl og fremmede stater er de største cybertrusler mod uddannelsessektoren

I en ny rapport bliver det kortlagt, hvor de største cybersikkerhedstrusler mod Danmarks forsknings- og uddannelsessektor er. Læs det her.

Artikel top billede

Den danske uddannelses- og forskningssektor er i høj grad i farezonen, når det kommer til cybersikkerhed.

Det er vurderingen i en ny rapport fra Dkcert (Danish Computer Security Incident Response Team).

I rapporten konkluderes det, at Danmark generelt har et højt niveau inden for teknologi og forskning.

Dette må være at opfatte som positivt, men det har også en bagside. For det gør nemlig dansk forskning og teknologi til et oplagt mål for cyberkriminelle.

"Denne position gør os dels sårbare overfor cyberkriminelle angreb, dels kan den udnyttes af uautoriserede til at få indsigt i danske forskningsresultater. I kraft af dette, det sikkerhedspolitiske billede og Dkcerts vidensindsamling vurderes den generelle cybertrussel mod sektoren til at være meget høj," fremgår det i rapporten.

Det berettes også, at der ifølge PET er set flere eksempler på fremmede stater, som har forsøgt at stjæle informationer om ”teknologi og produkter, som Danmark skal leve af på sigt” eller som kan have en negativ påvirkning af landet ren sikkerhedspolitisk.

Forskellige faktorer

På baggrund af de angreb og forsøg på angreb mod sektoren, som Dkcert har registreret, vurderer selskabet følgende trusselsvurderinger:

  • Truslen for cyberspionage fra andre stater mod den danske uddannelses- og forskningssektor vurderes til at være meget høj.
    "Fremmede stater og kriminelle har stor interesse i at stjæle forskningsdata og intellektuel ejendom fra sektoren," fremgår det.

  • Derudover bliver truslen fra cyberkriminelle ligeledes vurderet til at være meget høj, og det vurderes som sandsynligt, at angreb fra kriminelle kan påvirke den daglige drift og skade forskningsdata.

  • Til gengæld vurderes truslen fra cyberaktivisme mod sektoren som værende lav. Dette kan dog hurtigt ændre sig. "Truslen er ofte motiveret af enkeltsager, og truslen mod sektoren kan derfor stige uden eller med kort varsel," skriver Dkcert dog også.

  • Sandsynligheden for at fremmede stater retter angreb mod dansk infrastruktur – heriblandt uddannelse og forskning – med et destruktivt formål fremfor med et formål om at stjæle data vurderes også som værende lav. Det understreges dog i rapporten, at krigen i Ukraine kan føre til, at situationen på dette område ændrer sig hurtigt.

  • Den sidste faktor, som nævnes med trusselsniveauet meget høj, er menneskelige fejl. "Der er manglede opmærksomhed på truslen og konsekvenserne heraf, hvilket øger sandsynligheden for menneskelige fejl, uanset om disse er begået af ubevidste, uagtsomme eller uvederhæftige medarbejdere," fremgår det.
Ifølge Dkcert har både coronakrisen og krigen i Ukraine skabt en øget opmærksomhed på forskning og viden, som derfor er blevet et mere udsat område end tidligere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S