Ny trusselsvurdering: Menneskelige fejl og fremmede stater er de største cybertrusler mod uddannelsessektoren

I en ny rapport bliver det kortlagt, hvor de største cybersikkerhedstrusler mod Danmarks forsknings- og uddannelsessektor er. Læs det her.

Artikel top billede

Den danske uddannelses- og forskningssektor er i høj grad i farezonen, når det kommer til cybersikkerhed.

Det er vurderingen i en ny rapport fra Dkcert (Danish Computer Security Incident Response Team).

I rapporten konkluderes det, at Danmark generelt har et højt niveau inden for teknologi og forskning.

Dette må være at opfatte som positivt, men det har også en bagside. For det gør nemlig dansk forskning og teknologi til et oplagt mål for cyberkriminelle.

"Denne position gør os dels sårbare overfor cyberkriminelle angreb, dels kan den udnyttes af uautoriserede til at få indsigt i danske forskningsresultater. I kraft af dette, det sikkerhedspolitiske billede og Dkcerts vidensindsamling vurderes den generelle cybertrussel mod sektoren til at være meget høj," fremgår det i rapporten.

Det berettes også, at der ifølge PET er set flere eksempler på fremmede stater, som har forsøgt at stjæle informationer om ”teknologi og produkter, som Danmark skal leve af på sigt” eller som kan have en negativ påvirkning af landet ren sikkerhedspolitisk.

Forskellige faktorer

På baggrund af de angreb og forsøg på angreb mod sektoren, som Dkcert har registreret, vurderer selskabet følgende trusselsvurderinger:

  • Truslen for cyberspionage fra andre stater mod den danske uddannelses- og forskningssektor vurderes til at være meget høj.
    "Fremmede stater og kriminelle har stor interesse i at stjæle forskningsdata og intellektuel ejendom fra sektoren," fremgår det.

  • Derudover bliver truslen fra cyberkriminelle ligeledes vurderet til at være meget høj, og det vurderes som sandsynligt, at angreb fra kriminelle kan påvirke den daglige drift og skade forskningsdata.

  • Til gengæld vurderes truslen fra cyberaktivisme mod sektoren som værende lav. Dette kan dog hurtigt ændre sig. "Truslen er ofte motiveret af enkeltsager, og truslen mod sektoren kan derfor stige uden eller med kort varsel," skriver Dkcert dog også.

  • Sandsynligheden for at fremmede stater retter angreb mod dansk infrastruktur – heriblandt uddannelse og forskning – med et destruktivt formål fremfor med et formål om at stjæle data vurderes også som værende lav. Det understreges dog i rapporten, at krigen i Ukraine kan føre til, at situationen på dette område ændrer sig hurtigt.

  • Den sidste faktor, som nævnes med trusselsniveauet meget høj, er menneskelige fejl. "Der er manglede opmærksomhed på truslen og konsekvenserne heraf, hvilket øger sandsynligheden for menneskelige fejl, uanset om disse er begået af ubevidste, uagtsomme eller uvederhæftige medarbejdere," fremgår det.
Ifølge Dkcert har både coronakrisen og krigen i Ukraine skabt en øget opmærksomhed på forskning og viden, som derfor er blevet et mere udsat område end tidligere.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS