Microsoft skruer ned for nyansættelser til Windows-, Office- og Teams-udviklingen

Tech-giganten vil omprioritere organisationen, og det betyder, at ansættelser inden for en række områder i selskabet vil blive begrænset.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Microsoft begrænser sine ansættelser inden for selskabets Windows-, Office-, Teams- og konferencesoftwaregrupper.

Det sker som følge af, at selskabet ønsker at revurdere sine prioriteter, efterhånden som det nærmer sig slutningen af ​​sit regnskabsår 30. juni.

Det skriver medierne Thurrott og Bloomberg.

”Alle nye ansættelser skal godkendes af executive vice president Rajesh Jha og hans ledelsesteam,” har Rajesh Jha oplyst i en mail til medarbejderne ifølge medierne.

Windows-, Office-, Teams- og konferencesoftwaregrupperne er den seneste tid blevet udvidet, og derfor ønsker Microsoft nu at sikre sig, at der foretages de rigtige ansættelser og hyrer folk de rigtige steder, og derfor træder selskabet nu lidt på bremsen.

Lige efter lønforhøjelser

Der er ikke tale om virksomhedsomspændende afmatning på alle områder, og Microsoft vil derfor fortsætte med at ansætte på andre områder.

Nyheden kommer ovenpå en periode, hvor mange virksomheder har taget Microsofts produkter til sig ovenpå pandemien, og særligt Teams har opnået en stærk markedsposition og bliver ofte videreudviklet med nye funktioner. Microsoft har dog oplyst til Bloomberg, at forsigtighed er almindeligt i en tid med økonomiske udsving.

Meldingen kommer også kort efter, at Microsofts topchef Satya Nadella har annonceret forbedringer af medarbejdernes vilkår.

Det drejer sig om, at Microsoft vil næsten fordoble sit globale budget for meritbaserede lønstigninger og øge sit udvalg for årlig aktiebaseret kompensation med mindst 25 procent for medarbejdere, der er på seniordirektørniveau og derunder.

"Igen og igen ser vi, at vores talent er i høj efterspørgsel på grund af det fantastiske arbejde, I gør for at styrke vores kunder og partnere," skrev Satya Nadella i et notat til de ansatte ifølge Geekwire, og han fortsatte:

"På tværs af lederteamet er jeres indflydelse både anerkendt og dybt værdsat – og for det vil jeg gerne sige en stor tak. Det er derfor, vi laver langsigtede investeringer i hver enkelt af jer."

Ikke for direktører

Stigningerne drejer sig om ansatte, som er på niveau 67 eller derunder.

Niveau 67 svarer til senior directors. Det betyder, at dem der har partner-niveau hos Microsoft eller er general managers, vicepræsidenter og andre højere rangerende direktører ikke er i fokus i denne udmelding.

Microsoft rapporterede aktiebaserede kompensationer for 6,1 milliarder dollar – svarende til 43,4 milliarder kroner – ved sidste regnskabsår, der sluttede 30. juni 2021. Det svarer til 10 procent af selskabets overskud på 61 milliarder dollar – svarende til 434 milliarder kroner.

Ved 30.juni 2021 havde Microsoft 181.000 ansatte over hele verden. Til sammenligning havde Google 156.500 ansatte ved udgangen af ​​2021, og Apple havde 154.000.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS