Kinesiske hackere udnytter ny nuldagssårbarhed i Microsoft Office

Microsoft har udsendt en guide i forbindelse med fejlen, men kinesiske hackere er allerede i gang med at udnytte sårbarheden.

Artikel top billede

En ny nuldagssårbarhed er blevet fundet i Microsoft Office, som Computerworld rapporterede om i går.

Nu bliver sårbarheden udnyttet af kinesiske trusselsaktører.

Fejlen, som har fået tilnavnet "Follina" er en Microsoft Windows Support Diagnostic Tool (MSDT)-sårbarhed ved fjernudførelse af kode, og den har Common Vulnerabilities and Exposures (CVE)-nummeret CVE-2022-30190.

Det skriver Bleepingcomputer.

Fejlen rammer alle Windows-versioner, som forsat modtager sikkerhedsopdateringer.

Det beskrives i mediet, at fejlen kan benyttes af trusselsaktører til at udføre ondsindede PowerShell-kommandoer via MSDT ved Arbitrary Code Execution (ACE)-angreb ved forhåndsvisning eller åbning af eksempelvis Word-dokumenter.

Det er hackergruppen TA413 APT, som er tilknyttet kinesiske statsinteresser, som nu udnytter fejlen, og gruppen bruger især fejlen mod det tibetanske samfund og internationale Tibet-støtter.

"Kampagner efterligner den centrale tibetanske administrations 'Women Empowerments Desk' og bruger domænet tibet-gov.web[.]app," skriver sikkerhedsfirmaet Proofpoint ifølge mediet.

Microsoft kender problemet

"En angriber, der med succes udnytter denne sårbarhed, kan køre vilkårlig kode med rettighederne for det gældende program. Angriberen kan derefter installere programmer, se, ændre eller slette data eller oprette nye konti i den kontekst, der tillades af brugerens rettigheder," skriver Microsoft om den nyligt fundne sårbarhed.

Tech-giganten er blevet bekendt med sårbarheden, og har i første omgang udsendt en guide til at undgå angreb for brugere og administratorer.

Deaktivering af MSDT URL-protokol nævnes som første punkt under løsningsområdet.

"Deaktivering af MSDT URL-protokol forhindrer fejlfinding i at blive lanceret som links, herunder links i hele operativsystemet. Fejlfinding kan stadig tilgås ved at bruge programmet Få hjælp og i systemindstillinger som andre eller yderligere fejlfindere," fremgår det.

Derudover kan Microsoft Defender være behjælpelig i forskellige versioner.

Kunder med Microsoft Defender Antivirus kan aktivere cloud-leveret beskyttelse og automatisk prøveindsendelse.

"Disse funktioner bruger kunstig intelligens og maskinlæring til hurtigt at identificere og stoppe nye og ukendte trusler," skriver Microsoft.

Kunder med Microsoft Defender for Endpoint kan aktivere attack surface reduction rule "BlockOfficeCreateProcessRule", der blokerer Office-apps i at oprette underordnede processer.

Læs mere om Microsofts guide her.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks