Nyligt annonceret Microsoft Follina-sårbarhed har været kendt siden 2020

Den nye og alvorlige Follina-sårbarhed blev anerkendt af Micrsoft i sidste uge, men har været kendt siden 2020.

Artikel top billede

(Foto: Mohammad Rezaie)

Tirsdag 30. maj rapporterede Microsoft om en ny nuldagssårbared, den såkaldte Folliuna-sårbarhed, der huserede i Microsoft Office. Men sikkerhedsproblemet har været kendt længe før Micrsofts gik offentligt ud med advarsler om den.

Nuldagssårbarheden giver angribere mulighed for at oprette dokumenter, der downloader angrebskoder via internettet, når de åbnes.

Hvis en bruger klikker på filen i File Explorer i Windows, hvis forhåndsvisning er aktiveret vil angrebet gå i gang. Men åbnes filen i eksempevis Word, vil angrebskoden ikke blive eksekveret, så længe Protected View er aktiv.

Det skirver digi.no.

Men selv om Micrsoft først anerkendte Follina-sårbarheden som et sikkerhedsproblem for en uge siden, så viser det sig, at bristen har været kendt i flere år.

Faktisk blev den kort omtalt i en bacheloropgave skrevet af den daværende studerende Benjamin Altpeter allerede i august 2020.

Altpeter skriver godt nok om en lidt anderledes angrebsvektor end lige File Explorer eller Word, men den anvendte protokol - ms-msdt - er den samme.

Selv om flere medier har rapporteret om udnyttelser af sårbarheden - blandt andet har kinesiske hackere brugt den - nedtoner Microsoft alvorligheden af sårbarheden.

"Sikkerhedsteams risikerer at tolke Microsofts skødesløse tilgang som et tegn på, at dette blot er "endnu en sårbarhed", hvilket det bestemt ikke er," siger Jake Williams, direktør for cybertrussel-efterretning hos sikkerhedsfirmaet Scythe, til mediet Wired.

Microsoft har endnu ikke leveret nogen information om, hvornår en sikkerhedsrettelse kan forventes - eller om den kan forventes overhovedet.

Micrsoft har dog udgivet råd om, hvordan man deaktiverer support til den pågældende protokol. Dem finder du her.

Det kan dog godt betale sig at holde øje med en eventuel patch på Follina-sårbarheden ved den næste Patch-Tirsdag - Microsofts månedlige udgivelser af sikkerhedsopdateringer, der finder sted den anden tirsdag i hver måned kl. 10:00.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S