Nyligt annonceret Microsoft Follina-sårbarhed har været kendt siden 2020

Den nye og alvorlige Follina-sårbarhed blev anerkendt af Micrsoft i sidste uge, men har været kendt siden 2020.

Artikel top billede

(Foto: Mohammad Rezaie)

Tirsdag 30. maj rapporterede Microsoft om en ny nuldagssårbared, den såkaldte Folliuna-sårbarhed, der huserede i Microsoft Office. Men sikkerhedsproblemet har været kendt længe før Micrsofts gik offentligt ud med advarsler om den.

Nuldagssårbarheden giver angribere mulighed for at oprette dokumenter, der downloader angrebskoder via internettet, når de åbnes.

Hvis en bruger klikker på filen i File Explorer i Windows, hvis forhåndsvisning er aktiveret vil angrebet gå i gang. Men åbnes filen i eksempevis Word, vil angrebskoden ikke blive eksekveret, så længe Protected View er aktiv.

Det skirver digi.no.

Men selv om Micrsoft først anerkendte Follina-sårbarheden som et sikkerhedsproblem for en uge siden, så viser det sig, at bristen har været kendt i flere år.

Faktisk blev den kort omtalt i en bacheloropgave skrevet af den daværende studerende Benjamin Altpeter allerede i august 2020.

Altpeter skriver godt nok om en lidt anderledes angrebsvektor end lige File Explorer eller Word, men den anvendte protokol - ms-msdt - er den samme.

Selv om flere medier har rapporteret om udnyttelser af sårbarheden - blandt andet har kinesiske hackere brugt den - nedtoner Microsoft alvorligheden af sårbarheden.

"Sikkerhedsteams risikerer at tolke Microsofts skødesløse tilgang som et tegn på, at dette blot er "endnu en sårbarhed", hvilket det bestemt ikke er," siger Jake Williams, direktør for cybertrussel-efterretning hos sikkerhedsfirmaet Scythe, til mediet Wired.

Microsoft har endnu ikke leveret nogen information om, hvornår en sikkerhedsrettelse kan forventes - eller om den kan forventes overhovedet.

Micrsoft har dog udgivet råd om, hvordan man deaktiverer support til den pågældende protokol. Dem finder du her.

Det kan dog godt betale sig at holde øje med en eventuel patch på Follina-sårbarheden ved den næste Patch-Tirsdag - Microsofts månedlige udgivelser af sikkerhedsopdateringer, der finder sted den anden tirsdag i hver måned kl. 10:00.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job