Nyligt annonceret Microsoft Follina-sårbarhed har været kendt siden 2020

Den nye og alvorlige Follina-sårbarhed blev anerkendt af Micrsoft i sidste uge, men har været kendt siden 2020.

Artikel top billede

(Foto: Mohammad Rezaie)

Tirsdag 30. maj rapporterede Microsoft om en ny nuldagssårbared, den såkaldte Folliuna-sårbarhed, der huserede i Microsoft Office. Men sikkerhedsproblemet har været kendt længe før Micrsofts gik offentligt ud med advarsler om den.

Nuldagssårbarheden giver angribere mulighed for at oprette dokumenter, der downloader angrebskoder via internettet, når de åbnes.

Hvis en bruger klikker på filen i File Explorer i Windows, hvis forhåndsvisning er aktiveret vil angrebet gå i gang. Men åbnes filen i eksempevis Word, vil angrebskoden ikke blive eksekveret, så længe Protected View er aktiv.

Det skirver digi.no.

Men selv om Micrsoft først anerkendte Follina-sårbarheden som et sikkerhedsproblem for en uge siden, så viser det sig, at bristen har været kendt i flere år.

Faktisk blev den kort omtalt i en bacheloropgave skrevet af den daværende studerende Benjamin Altpeter allerede i august 2020.

Altpeter skriver godt nok om en lidt anderledes angrebsvektor end lige File Explorer eller Word, men den anvendte protokol - ms-msdt - er den samme.

Selv om flere medier har rapporteret om udnyttelser af sårbarheden - blandt andet har kinesiske hackere brugt den - nedtoner Microsoft alvorligheden af sårbarheden.

"Sikkerhedsteams risikerer at tolke Microsofts skødesløse tilgang som et tegn på, at dette blot er "endnu en sårbarhed", hvilket det bestemt ikke er," siger Jake Williams, direktør for cybertrussel-efterretning hos sikkerhedsfirmaet Scythe, til mediet Wired.

Microsoft har endnu ikke leveret nogen information om, hvornår en sikkerhedsrettelse kan forventes - eller om den kan forventes overhovedet.

Micrsoft har dog udgivet råd om, hvordan man deaktiverer support til den pågældende protokol. Dem finder du her.

Det kan dog godt betale sig at holde øje med en eventuel patch på Follina-sårbarheden ved den næste Patch-Tirsdag - Microsofts månedlige udgivelser af sikkerhedsopdateringer, der finder sted den anden tirsdag i hver måned kl. 10:00.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job