Rusland skruer ned for gas-eksport: Kan ramme verdens chip-producenter hårdt

Ruslands plan om at skrue kraftigt ned for sin gas-eksport kan komme til at ramme verdens chip-producenter hårdt.

Artikel top billede

Det kan komme til at ramme chip-industrien hårdt, at Rusland vil skrue ned for eksporten af en række ædle gas-arter.

Den globale chip-industri anvender i nemlig i stor stil gas fra Rusland til produktionen af chip - især de tre ædle gasarter neon, argon og helium.

Alle tre gas-arter anvendes til produktionen af chip til alt fra smartphones over vaskemaskiner og til biler og industri-maskiner.

Rusland og Ukraine leverede før invasionen af Ukraine tilsammen omkring 30 procent af den globale chip-industris forbrug af neon-gas.

Neon blev her opsamlet som et biprodukt i den omfattende russiske stålproduktion og dernæst forædlet i Ukraine - blandt andet i Odessa og Mariupol, som i dag er hårdt ramt af krigen.

Ruslands præsident, Vladimir Putin, har imidlertid nu besluttet at skrue ned for leveringerne af de ædle gasarter til ‘fjendtlige lande,’ som det hedder.

Ifølge CNN har den globale chip-industri været i gang med at omstille sig fra sin afhænghed af de russiske gas-leverancer siden 2014, hvor Rusland invaderede Krim-halvøen.

Ifølge analytikere står Sydkorea til at blive ramt af de begrænsede gas-leverancer først, da Sydkorea ikke selv har store gas-producenter som det er tilfældet i USA, Japan og EU.

Sydkorea er hjemsted for Samsung, der er en af verdens største chipproducenter.

Alt peger nu på, at Kina står til at overtage en stor del af leverancerne af ædel-gasser.

Kina har ifølge CNN siden 2015 investeret massivt i udviklingen af blandt andet faciliteter til forædling af gasserne fra industri-produktion

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect