Rusland skruer ned for gas-eksport: Kan ramme verdens chip-producenter hårdt

Ruslands plan om at skrue kraftigt ned for sin gas-eksport kan komme til at ramme verdens chip-producenter hårdt.

Artikel top billede

Det kan komme til at ramme chip-industrien hårdt, at Rusland vil skrue ned for eksporten af en række ædle gas-arter.

Den globale chip-industri anvender i nemlig i stor stil gas fra Rusland til produktionen af chip - især de tre ædle gasarter neon, argon og helium.

Alle tre gas-arter anvendes til produktionen af chip til alt fra smartphones over vaskemaskiner og til biler og industri-maskiner.

Rusland og Ukraine leverede før invasionen af Ukraine tilsammen omkring 30 procent af den globale chip-industris forbrug af neon-gas.

Neon blev her opsamlet som et biprodukt i den omfattende russiske stålproduktion og dernæst forædlet i Ukraine - blandt andet i Odessa og Mariupol, som i dag er hårdt ramt af krigen.

Ruslands præsident, Vladimir Putin, har imidlertid nu besluttet at skrue ned for leveringerne af de ædle gasarter til ‘fjendtlige lande,’ som det hedder.

Ifølge CNN har den globale chip-industri været i gang med at omstille sig fra sin afhænghed af de russiske gas-leverancer siden 2014, hvor Rusland invaderede Krim-halvøen.

Ifølge analytikere står Sydkorea til at blive ramt af de begrænsede gas-leverancer først, da Sydkorea ikke selv har store gas-producenter som det er tilfældet i USA, Japan og EU.

Sydkorea er hjemsted for Samsung, der er en af verdens største chipproducenter.

Alt peger nu på, at Kina står til at overtage en stor del af leverancerne af ædel-gasser.

Kina har ifølge CNN siden 2015 investeret massivt i udviklingen af blandt andet faciliteter til forædling af gasserne fra industri-produktion

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S