Rusland skruer ned for gas-eksport: Kan ramme verdens chip-producenter hårdt

Ruslands plan om at skrue kraftigt ned for sin gas-eksport kan komme til at ramme verdens chip-producenter hårdt.

Artikel top billede

Det kan komme til at ramme chip-industrien hårdt, at Rusland vil skrue ned for eksporten af en række ædle gas-arter.

Den globale chip-industri anvender i nemlig i stor stil gas fra Rusland til produktionen af chip - især de tre ædle gasarter neon, argon og helium.

Alle tre gas-arter anvendes til produktionen af chip til alt fra smartphones over vaskemaskiner og til biler og industri-maskiner.

Rusland og Ukraine leverede før invasionen af Ukraine tilsammen omkring 30 procent af den globale chip-industris forbrug af neon-gas.

Neon blev her opsamlet som et biprodukt i den omfattende russiske stålproduktion og dernæst forædlet i Ukraine - blandt andet i Odessa og Mariupol, som i dag er hårdt ramt af krigen.

Ruslands præsident, Vladimir Putin, har imidlertid nu besluttet at skrue ned for leveringerne af de ædle gasarter til ‘fjendtlige lande,’ som det hedder.

Ifølge CNN har den globale chip-industri været i gang med at omstille sig fra sin afhænghed af de russiske gas-leverancer siden 2014, hvor Rusland invaderede Krim-halvøen.

Ifølge analytikere står Sydkorea til at blive ramt af de begrænsede gas-leverancer først, da Sydkorea ikke selv har store gas-producenter som det er tilfældet i USA, Japan og EU.

Sydkorea er hjemsted for Samsung, der er en af verdens største chipproducenter.

Alt peger nu på, at Kina står til at overtage en stor del af leverancerne af ædel-gasser.

Kina har ifølge CNN siden 2015 investeret massivt i udviklingen af blandt andet faciliteter til forædling af gasserne fra industri-produktion

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S