Rusland skruer ned for gas-eksport: Kan ramme verdens chip-producenter hårdt

Ruslands plan om at skrue kraftigt ned for sin gas-eksport kan komme til at ramme verdens chip-producenter hårdt.

Artikel top billede

Det kan komme til at ramme chip-industrien hårdt, at Rusland vil skrue ned for eksporten af en række ædle gas-arter.

Den globale chip-industri anvender i nemlig i stor stil gas fra Rusland til produktionen af chip - især de tre ædle gasarter neon, argon og helium.

Alle tre gas-arter anvendes til produktionen af chip til alt fra smartphones over vaskemaskiner og til biler og industri-maskiner.

Rusland og Ukraine leverede før invasionen af Ukraine tilsammen omkring 30 procent af den globale chip-industris forbrug af neon-gas.

Neon blev her opsamlet som et biprodukt i den omfattende russiske stålproduktion og dernæst forædlet i Ukraine - blandt andet i Odessa og Mariupol, som i dag er hårdt ramt af krigen.

Ruslands præsident, Vladimir Putin, har imidlertid nu besluttet at skrue ned for leveringerne af de ædle gasarter til ‘fjendtlige lande,’ som det hedder.

Ifølge CNN har den globale chip-industri været i gang med at omstille sig fra sin afhænghed af de russiske gas-leverancer siden 2014, hvor Rusland invaderede Krim-halvøen.

Ifølge analytikere står Sydkorea til at blive ramt af de begrænsede gas-leverancer først, da Sydkorea ikke selv har store gas-producenter som det er tilfældet i USA, Japan og EU.

Sydkorea er hjemsted for Samsung, der er en af verdens største chipproducenter.

Alt peger nu på, at Kina står til at overtage en stor del af leverancerne af ædel-gasser.

Kina har ifølge CNN siden 2015 investeret massivt i udviklingen af blandt andet faciliteter til forædling af gasserne fra industri-produktion

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune