Russisk hackergruppe tager ansvaret for stort hackerangreb på Litauen

Det baltiske land Litauen blev mandag ramt af et stort ddos-angreb, som gik udover både statslige og private tjenester. Nu har en russisk hackergruppe taget ansvaret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den russiske hackergruppe Killnet har taget ansvaret for et omfattende ddos-angreb på det baltiske land Litauen.

Killnet oplyser ifølge nyhedsbureauet Reuters at angrebet er gengældelse for Litauens beslutning om at blokere for at Rusland kan transportere varer, som er omfattet af internationale sanktioner, gennem landets territorium til den russiske enklave Kaliningrad.

”Angrebet vil fortsætte indtil Litauen løfter blokaden,” siger en talsperson for Killnet til Reuters og fortsætter.

”Vi har ødelagt 1652 web-ressourcer, og det blot hvad vi har nået indtil nu.”

Ramte både offentlige og private

Ifølge det amerikanske medie CNN har angrebet både ramt statslige hjemmesider og private virksomhedet, og angrebet var hovedsageligt rettet mod Litauens såkaldte Secure Data Transfer Network, som bliver brugt af offentlige myndigheder.

”Nogle brugere af Secure National Data Transfer Network har ikke kunne få adgang til tjenesterne, og der arbejdes i øjeblikket på at genetablere driften,” lyder det ifølge CNN’s Litauens nationale center for cybersikkerhed.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S