Artikel top billede

Dansk madspilds-app lander stor kapital indsprøjtning

På trods af blodrøde tal og en usikker verdenssituation har danske Too Good To Go hentet en kapitalindsprøjtning på et trecifret millionbeløb

Den danske madspildsapp Too Good To Go har Hentet 270 millioner kroner i en ny kapitalindsprøjtning.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Kapitaltilførelsen kommer umiddelbart efter, at selskabet i juni kunne præsentere et blodrødt årsregnskab, der viste et minus på344 millioner kroner, hvilket er en fordobling af underskuddet fra året før, der viste et minus på 142,5 millioner kroner.

Erik Balck Sørensen, managing partner i Vækstfonden, siger til Finans, at han ser det som positivt, at danske selskaber kan lande så stor kapitalindsprøjtnin, selvom verdenssituationen i øjeblikket er præget af usikkerhed.

Han påpeger at investorerne i den nuværende marked har større fokus på, at virksomhederne skaber profit.

”Nu ser investorerne mere efter de virksomheder, der prioriterer deres bundlinje i stedet for at fokusere på høje vækstrater,” siger han

Administrerende direktør Too Good To Go er Mette Lykke, der tidligere har stiftet og solgt den danske løbeapp Endomondo, og som i 2016 vandt It-prisen, der uddeles af Computerworld og IT-Branchen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere