Dell lukker og slukker i Rusland

Først trak de slaget ud, og endelig er de sidste kontorer i krigsnationen lukket og slukket. Nu har Dell trukket sig helt ud af Rusland.

Artikel top billede

Dell Technologies lukker alle sine kontorer i Rusland.

Dermed slutter Dell sig til listen af virksomheder, der siden Ruslands invasion af Ukraine i februar har trukket sine forretninger ud af det krigsførende land.

Det skriver Reuters.

Og denne tilbagetrækning kan være en af dem, der rammer Rusland ekstra hårdt, da Dell er en vital leverandør af servere i Rusland.

Allerede tilbage i februar suspenderede computerselskabet salget i Ukraine og Rusland i og meddelte, at man ville overvåge situationen i beslutningen om, hvad der videre skulle ske.

"I midten af ​​august lukkede vi vores kontorer og indstillede alle russiske operationer," fortæller Dells talsmand, Mike Siemienas, nu til Reuters.

"Tilbage i februar traf vi beslutningen om ikke at sælge, servicere eller supportere produkter i Rusland, Hviderusland og Donetsk- og Luhansk-regionerne i Ukraine ud over Krim, der allerede er omfattet af embargo," lyder det.

Det russiske industriministerium har i fredags - 26. august - meldt ud, at mange af de forskere og ingeniører, der arbejder for Dell i Rusland, allerede er blevet tilbudt nye job, efter medierapporter gjorde klart, at virksomheden var ved at trække sig helt fra Rusland.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S