Dell lukker og slukker i Rusland

Først trak de slaget ud, og endelig er de sidste kontorer i krigsnationen lukket og slukket. Nu har Dell trukket sig helt ud af Rusland.

Artikel top billede

Dell Technologies lukker alle sine kontorer i Rusland.

Dermed slutter Dell sig til listen af virksomheder, der siden Ruslands invasion af Ukraine i februar har trukket sine forretninger ud af det krigsførende land.

Det skriver Reuters.

Og denne tilbagetrækning kan være en af dem, der rammer Rusland ekstra hårdt, da Dell er en vital leverandør af servere i Rusland.

Allerede tilbage i februar suspenderede computerselskabet salget i Ukraine og Rusland i og meddelte, at man ville overvåge situationen i beslutningen om, hvad der videre skulle ske.

"I midten af ​​august lukkede vi vores kontorer og indstillede alle russiske operationer," fortæller Dells talsmand, Mike Siemienas, nu til Reuters.

"Tilbage i februar traf vi beslutningen om ikke at sælge, servicere eller supportere produkter i Rusland, Hviderusland og Donetsk- og Luhansk-regionerne i Ukraine ud over Krim, der allerede er omfattet af embargo," lyder det.

Det russiske industriministerium har i fredags - 26. august - meldt ud, at mange af de forskere og ingeniører, der arbejder for Dell i Rusland, allerede er blevet tilbudt nye job, efter medierapporter gjorde klart, at virksomheden var ved at trække sig helt fra Rusland.

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec