Game over: Når spilelementer går amok

Med ”You've Been Played: How Corporations, Governments, and Schools Use Games to Control Us All” giver forfatteren en række eksempler på, hvordan det kan have utilsigtede bivirkninger at prøve at lokke brugerne til en bestemt adfærd.

Artikel top billede

Det er blevet rasende populært at lade apps uddele digitale belønninger med henblik på at fremme en bestemt adfærd – såkaldt gamification.

Smartwatch-brugere får et venligt klap på skulderen ved at nå det daglige skridt- eller trappemål, mens Uber-chauffører holdes til ilden i en løbende konkurrence med ”kollegerne” for at få dem til at nuppe en ekstra tur.

Atter andre firmaer prøver at nudge lagerarbejdere til at løbe lidt hurtigere end alle de andre på gulvet.

Men måske er det ved at blive for meget af det gode.

Ifølge “You’ve Been Played” af Adrian Hon bør udviklere – samt virksomheder, regeringer og alle mulige andre, der anvender digitale redskaber til at fremme en bestemt adfærd – være mere opmærksomme på ikke at misbruge gamification.

For stadig flere erfaringer tyder på, at det har talrige utilsigtede bivirkninger.

Når brugere af eksempelvis fitness-ure læser lange blogposts om, hvordan de nemmere kan nå deres skridtmål – eller endda køber apparater, som automatisk vipper uret og får tælleren til at skyde i vejret – er det mest af alt fjollet selvbedrag.

Men til den mere skadelige ende hører, når børn og teenagers vil gå meget langt for at beholde Snapchat-streaks, hvor de hver dag skal sende en ligegyldig besked til deres venner. Eller når brugere af eksempelvis finansielle apps ”belønnes” for at foretage nye investeringer.

I mange tilfælde har brugerne slet ikke et valg, men er tvunget til at klø på, hvis de vil beholde jobbet – som for eksempel de førnævnte lagerarbejdere. Og så er spillet slet ikke så sjovt længere.

Dertil kommer, at brugerne hurtigt sletter appen (eller lægger uret i skuffen), hvis det bliver for meget med de evige notifikationer om, at man har gjort det godt eller knap så godt, og så er det game over for selv de bedste intentioner.

Men det kan man læse meget mere om i bogen, ligesom man kan se et interview med forfatteren her.

Titel: You've Been Played: How Corporations, Governments, and Schools Use Games to Control Us All

Forfatter: Adrian Hon.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS