MobilePay lukker og slukker for betalings-appen WeShare

Mobilepay lukker for appen WeShare i begyndelsen af 2023, da udgifterne ved at drive appen er for høje.

Artikel top billede

(Foto: Weshare)

Betalings-appen Weshare, hvor brugere nemt kan gøre regnskabet op for fællesmiddagen eller byturen, lukker fra 1. februar 2023.

Det fremgår af en meddelelse fra MobilePay, som står bag WeShare.

Det sker som følge af for store udgifter til at drive appen.

”WeShare er bygget på en anden platform end MobilePay, og det er for dyrt for os at holde WeShare ved lige på den nuværende platform. Samtidig vil det også være en for stor investering for os at flytte WeShare over på samme platform som MobilePay,” fremgår det af meddelelsen.

Brugere kan forsat benytte appen som normalt og se data i WeShare indtil 1. februar.

Hvis man har uafsluttede regnskaber i WeWeShare hare, kan data overføres til MobilePay fra 1. februar til 1. maj 2023.

MobilePay oplyser, at kunderne vil modtage yderligere information, om hvordan dataoverførslen foregår, når lukningen WeShare endeligt kommer tættere på.

”Men hvis du sørger for at afslutte alle regnskaber, inden appen lukker, slipper du for at bruge tid på at eksportere dataene via MobilePay,” skriver selskabet i meddelesen.

MobilePay har ikke en funktion, der er magen til WeShare, men anbefaler at bruge ’anmod’-funktionen.

”Men hvis I er flere, der skal dele en udgift, kan MobilePay også hjælpe med at beregne, hvad du og dine venner skal betale. Du finder muligheden under ”Anmod” i MobilePay-appen,” fremgpr det.

WeShare har ifølge DR 1,2 millioner brugere.

MobilePay blev udviklet af Danske Bank, men indgik sidste sommer i en nordisk fusion mellem Danske Bank, OP Financial Group fra Finland og konsortiet af banker bag Vipps fra Norge om at fusionere de tre mobilbetalingsselskaber MobilePay, Vipps og Pivo.

Derfor er MobilePay i dag ejet af norske Vipps.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job