Test: Jabras nyeste headset giver næsten ingen mening

Et af Jabras bedste headsets til prisen har fået en ringere afløser.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Jeg havde en del fidus til Jabras Elite 4 Active dengang de danske lydspecialister lancerede dem sidste år.

Her var et fuldt trådløst headset til en skarp pris, som måske aldrig rigtig brillerede nogen steder, men som til gengæld heller aldrig skuffede.

Når Jabra så tilbød mig at se på en lignende enhed i Elite 5, skulle de da prøves, måske man kunne håbe på mere af det gode i Jabras mellemklasse?

Ikke meget nyt at melde om

Jabras synes at have sporet sig ind på, hvordan et trådløst headset skal skæres.

Små propper i ergonomiske støbt plast og en afrundet boks på størrelse med en oppustet tændstiskæske, er Jabras vej frem.

Elite 5 deler dog ikke ’Active’-efternavnet, hvorfor den heller ikke får den vandtætte konstruktion, som Elite 4 byder på.

Ingen af delene vil nok holde til en decideret tur med i poolen, men Elite 4 Active har da gentagne gange vist sig ikke at være bange for at blive dyppet.

Selve betjeningen på de to foregår på identisk vis. De tænder og kobler sig til mobilen på samme hurtige og pålidelige vis, når man tager dem op af ladeetuiet – og man kan nøjes med at bruge det ene, som en slags telefon-headset.

Enkelte forskelle

Begge dele byder på aktiv støjreduktion, som gør en god figur uden dog at lukke omverdenen helt ude.

Elite 5 har dog nogle enkelte fortrin, som Elite 4 Active må undvære, som en hybrid-ANC, som kan lade tale og andet passere lidt bedre, eksempelvis på kontoret.

Den dyrere Elite 5 understøtter samtidig flere Bluetooth-kilder på en gang samt Apples AAC-codec, for om ikke andet en teoretisk fordel. Den kommer vi til.

Den største fordel ligger dog nok i driftstiden, hvor Elite 5 er i stand til at holde sig kørende i sammenlagt 36 timer i stedet for 28 timer i Elite 4.

Samme liga

Der hvor man kunne forvente at Elite 5 skulle hæve sig markant over sin mindre søskende skulle være på lydkvaliteten, da den ikke just var meget over det middelmådige i Elite 4 Active.

Og der kommer Elite 5 til kort. Der skal lyttes en del efter, før forskellene bemærkes.

Der er lidt mere luft i toppen og måske en anelse mere bund – men vi er desværre aldrig der, hvor man oplever, at Elite 5 er et cru over sin forgænger rent lydmæssigt.

Der er rettere tale om lidt forskellige lydgengivelser. Og det kan man som bekendt ændre på i forvejen inde i Jabras app, hvor forskellige equalizer indstillinger kan justeres.

Giver ikke rigtig mening

Efter nogle uger med det nye headset, er jeg derfor ikke rigtig blevet overbevist – skulle det da lige være om, at Jabras nye midrange-headset ikke formår at leve op til sidste års budgetbasker.

For Jabra vil nu have 1.100 kroner for herligheden, mens Elite 4 Active til 700 kroner på enkelte måder er bedre end sin nye kollega.

Det bliver derfor også svært at give samme varme anbefaling for den nye Elite, da Elite 4 Active giver så meget mere mening.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet