Protego ser gyldne muligheder i SKI

Sikkerhedsfirmaet Protego er kommet i Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) og håber på en fordobling af antallet af offentlige kunder, fordi der nu er lettere adgang til henimod 6.000 offentlige it-indkøbere. SKI-godkendelsen kommer efter, at salget er steget op mod 70 procent i 2004.

Konsulentvirksomheden Protego, der specialiserer sig i it-sikkerhed, regner med at kunne fordoble antallet af offentlige kunder, efter at selskabet er blevet godkendt som leverandør til Statens og Kommunernes indkøbsservice (SKI).

- Vi har i dag omkring 50 kunder i det offentlige, og det kan meget vel fordobles, siger administrerende direktør Viggo Janum.

Han betegner SKI-godkendelsen som en blåstempling, og regner derfor med at sælge dobbelt op til de offentlige kunder i næste regnskabsår. Med godkendelsen bliver det lettere for kunder i det offentlige at købe ydelser hos Protego.

Sikkerhedsfirmaet kom ind i SKI-aftalen sammen med en række andre it-firmaer i forbindelse med, at indkøbsaftalen har inkluderet it-tjenesteydelser.

De nye forventninger til det offentlige markedet kommen ovenpå, at selskabet allerede har vist gode væksttendenser i 2004. Protego regner med, at salget stiger mellem 60 og 70 procent.

Direktøren ønsker ikke at afsløre de absolutte tal for salget, men fortæller, at Protego i 2003 omsatte et tocifret millionbeløb.

På kundesiden havde Protego 345 kunder i 2003. Det er nu steget til over 500, der serviceres af selskabets 23 medarbejdere.

De fokuserer især på to hovedområder, dels tunge rådgivningsydelser som risikoanalyse og sikkerhedspolitikker, dels en række sikkerhedskurser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere