It-aktier går vanskeligt 2005 i møde

Der er lagt i kakkelovnen til et mere normalt år efter et par rigtigt gode år for it-aktierne, da forbrugerne nok vil bremse deres vilde opkøb af it-produkter og spille bolden over til virksomhederne. Rådet fra eksperterne er softwareaktier, ikke hardware.

Det er ved at være sidste udkald, hvis man ønsker del i den seneste tids glade optur blandt it-aktierne internationalt, for 2005 byder på langt mere moderate markedsudsigter.

- Som udgangspunkt forventer jeg, at 2005 ikke bliver lige så godt et år som 2004 ? ikke engang tilnærmelsesvis, siger it-porteføljemanager Klaus Ingemann fra Bankinvest.

Han forudser faldende vækstrater på salget af it-udstyr, og hvor 2003 og 2004 har været rigtig gode år trukket op af ivrige forbrugere, så bliver 2005 et mere normalt år. Han regner også med at den globale økonomiske vækst vil dæmpes.

- Bull-markedet i aktier, som har varet siden foråret 2003, er sandsynligvis tæt på toppen for denne gang, da højere inflation og svagere indtjenings- og likviditetsvækst lurer forude, vurderer Nordeas aktiestrateg, Frank Hvid Petersen i et notat.

Stakket frist for it-aktier

Nordea mener, at aktier i it-sektoren er markant overvurderet, og at det kun er et spørgsmål om tid, inden banken anbefaler, at man skærer ned på andelen af it-aktier i sin beholdning.

- Der er stadig tvivl om vækstudsigterne på grund af svagere ordreindgang og lageropbygning. Det gælder især for halvleder-industrien, og også hardware, mens software synes ok, skriver Nordea.

Ifølge Klaus Ingemann er især it-virksomhederne i USA, som huser broderparten af de internationale it-aktier, tilgodeset af den lave dollarkurs, der forbedrer selskabernes konkurrenceevne og løfter værdien af indtjening, som skabes i oversøiske markeder.

- Ud over dollaren er olien en joker for aktierne. Kommer der en ny prisstigning på olie kan det sende chokbølger til den internationale økonomi, siger Klaus Ingemann.

Software klarer sig bedst

Han vil i 2005 kigge mere efter it-selskaber, der leverer it-udstyr til virksomheder, da han forventer et fald i salget af udstyr til forbrugerne.

Og han vil især søge mod softwarevirksomheder, der ikke er præget af den sammen konkurrence, som udspilles på hardwaremarkedet, hvor der især er et voldsomt prispres på servere.

- Når det er sagt, er der stadig en masse spændende forbrugerrelaterede it-aktier, siger porteføljemanageren.

Her tænker han især på spilselskaber som Electronic Arts og Ubisoft, som godt nok står over for et hul i deres vækstcyklus, men det gør dem også interessante netop nu.

- Hullet opstår, fordi forbrugerne afventer en ny spillekonsol, og det presser aktiekursen, men på langt sigt er aktien interessant, og derfor vil jeg udnytte dykket, siger Klaus Ingemann.

Herudover tror han, at selskaber der sælger ERP-software bør foretrækkes i det kommende år, og her nævner han SAP og Microsoft som gode bud.

Teleaktier billige

Endelig mener Klaus Ingemann, at teleaktier er billige og udsigten til, at selskaberne vil skabe stor likviditet, indfri gæld og udbetale større udbytter til aktionærerne vil løfte kursen på aktierne.

Mobiltelefonselskaberne er han knap så begejstret for, da væksten i det kommende år vil dale, da salget nok mest vil blive præget af udskiftning snarere end tilgang af nye brugere.

Skal man vælge, så skal det være i Fjernøsten, og her nævnes Samsung som den mest interessante.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS