Netdoktor.dk skifter direktør midt i krise

Den administrerende direktør for det kriseramte sundhedssite Netdoktor.dk har forladt virksomheden. Ledelsen overtages i stedet af Rikke Esbjerg, der tidligere har været chefredaktør på sitet.

Sundhedssiden Netdoktor.dk har fået ny direktør. Mikael Vissing, der gennem fem et halvt år har haft forskellige ledelsesposter i selskabet, har forladt selskabet.

Ny kvinde på posten som administrerende direktør for Netdoktor i Danmark bliver i stedet den tidligere chefredaktør på sitet, Rikke Esbjerg.

Mikael Vissings afgang kommer fire måneder efter, at bestyrelsesformand og storinvestor i Netdoktor.dk, Lars Thuesen, offentligt gav Netdoktor.dk et års løbetid til hente et overskud hjem, hvis selskabet skulle overleve.

Det skete, efter selskabet havde offentliggjort et underskud på 11 millioner kroner.

Mikael Vissing afviser dog, at hans afgang skulle have forbindelse til den deadline.

? Der er ikke nogen sammenhæng der. Vi er fortsat gode venner, og jeg er fortsat aktionær i selskabet og interesseret i, at det går godt. Det var ganske enkelt tid for mig at komme videre, siger han.

Han har udskiftet direktørposten med livet som selvstændig konsulent, hvor hans første opgave lyder på intern konsulent for erhvervsportalen Virk.dk, og han forventer at indtræde som menigt bestyrelsesmedlem i Netdoktor.dk.

Om den nye administrerende direktør Rikke Esbjerg falder der rosende ord.

? Som chefredaktør har hun længe stået for produktet Netdoktor.dk, har løbende været med i forretningsudviklingen, og som uddannet læge har hun en stærk faglig baggrund. Netdoktor er i trygge hænder hos hende, siger han.

Netdoktor i Danmark er moderselskab for en europæisk koncern med aktiviteter i seks lande ledet af koncerndirektør Alex Ballentine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S