Stærk jul løfter overskud i EDB Gruppen

EDB Gruppen har ved første gennemsyn af regnskabsbøgerne for 2004 fundet fem millioner kroner ekstra og dermed løftet forventningerne til overskuddet med godt 14 procent i forhold til det tidligere udmeldte. Årsagen er et godt salg i december og en ekstra gevinst på et frasalg.

It-virksomheden EDB Gruppen har med et forrygende julesalg øget sit overskud fra driften og samtidig fået mere ud af salget af selskabet Strongline end først vurderet.

Nu venter selskabet, at 2004 byder på et overskud før skat på 40 millioner kroner mod den tidligere forventning om 35 millioner kroner på bundlinien.

- December har været fantastisk god, siger administrerende direktør Leif Vestergaard.

Han fremhæver salget af selskabets software Truelink, der gør det muligt at udveksle elektroniske fakturaer med det offentlige gennem de mest udbredte ERP-systemer herhjemme.

- Det er et helt nyt område, hvor vi er de eneste, der kan levere til de tre største ERP-systemer på det danske marked, siger han.

Virksomheder, som i dag handler med offentlige institutioner, skal være klar til at afregne elektronisk fra den 1. februar 2005, når den nye lov om offentlige betalinger træder i kraft.

Fra den dag vil alle kommuner, amter og statslige institutioner kun modtage fakturaer elektronisk, og ikke alle virksomheder er klar.

- Det har næsten skabt en panikstemning, så efterspørgslen er fortsat ind i januar, fortæller Leif Vestergaard.

Salget af Truelink har medvirket til, at driften i EDB Gruppen er blevet tre millioner kroner bedre i 2004 end tidligere udmeldt.

De sidste to millioner kroner af opjusteringen stammer fra salget af Strongline til amerikanske Epicor. Det kommer til at påvirke indtjeningen positivt med 17 millioner kroner mod de tidligere udmeldte 15 millioner kroner.

Leif Vestergaard vil på grund af børsreglerne ikke oplyse yderligere om selskabets forventninger til 2005 førend regnskabsoffentliggørelsen sidst i januar.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec