TDC undersøges for insiderhandel

De svenske finansmyndigheder undersøger i øjeblikket, om TDC forbrød sig mod reglerne om insiderinformation i forbindelse med selskabets opkøb af den svenske netværksvirksomhed Song Networks.

Telekoncernen TDC undersøges nu af den svenske finansinspektion FI, efter at den svenske fondsbørs rettede mistanke om, at danskerne havde adgang til insiderinformation i forbindelse med buddet på Song Networks i 2004.

- Vi undersøger det, siger Mats Wilhelmsson, som er divisionschef i Finansinspektionen til avisen Dagens Industri.

Kritikken blev rejst tirsdag, da Stockholms Fondsbørs anklagede bestyrelsen i Song Networks for at have udleveret kurspåvirkende information til TDC, lige før det danske selskab afgav sit købstilbud i efteråret.

Informationen vedrørte angiveligt Songs fremtidsudsigter. Ifølge børsreglerne burde Song-bestyrelsen have offentliggjort denne information til alle aktionærer samtidigt.

Men kritikken rammer ikke kun bestyrelsen i Song Networks. På den anden side har TDC handlet mod reglerne, idet selskabet opkøbte aktier i Song Networks.

- Det er korrekt. Den, som har modtaget kurspåvirkende information og handlet på det inden informationen er offentliggjort, begår insiderbrud i den simpleste form. Men for, at man kan dømmes for ulovlig insiderhandel, kræves det blandt andet, at anklageren kan bevise, at informationen, der omtales, er væsentlig kurspåvirkende, siger Anders Ackebo, som er den svenske fondsbørs chef for kurs- og selskabsovervågning.

Song går fri

Mens TDC risikerer en domsfældelse for insiderhandel går Song-bestyrelsen sandsynligvis fri, skriver Dagens Industri.

Årsagen er, at Song gav de følsomme oplysninger til TDC i forbindelse med en såkaldt due dilligence-granskning og derfor ikke offentliggjorde informationen.

Samtidig valgte fondsbørsen at komme med kritikken efter, at Song Networks er afnoteret fra børsen, så selskabet slipper også for en bøde.

Det har til gengæld fået den svenske aktionærforening, Aktiespararne, op af stolene.

De vil nu undersøge. om Song Networks bestyrelse har forbrudt sig i forhold til ansvaret over for aktionærerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S