Spilgigant køber sports-navn for 4,3 mia.

En ny storaftale mellem Electronic Arts og sportskanalen ESPN er med til at sikre det amerikanske spilforlags dominans på markedet for sportsspil. Electronic Arts betaler mellem 4,3 og 4,8 milliarder kroner for eneretten til ESPN-varemærket i 15 år.

Verdens største spilforlag, Electronic Arts, har endnu en gang fingrene dybt nede i den store pengepung for at holde konkurrenterne ude af markedet, skriver New York Times.

Denne gang har det amerikanske spilselskab betalt mellem 4,3 og 4,8 milliarder kroner for eneretten til at benytte sportskanalen ESPN's varemærke og navn i computerspil i de næste 15 år.

Aftalen kommer kun halvanden måned efter, at selskabet for et ukendt beløb indgik en lignende fem-årig aftale med det amerikanske fodboldforbund NFL.

Stor forhindring
Med de to aftaler har Electronic Arts sat en kraftig forhindring i vejen for konkurrenterne Take-Two Interactive og Sega, der havde slået sig sammen mod giganten.

De tre firmaer kæmper om markedet for sportsspil, hvor Electronic Arts er dominerende, men dog fik alvorlig kamp til stregen sidste år.

Take-Two Interactive og Sega frigav fodboldspillet ESPN NFL 2K5 til lavpris få uger før, Electronic Arts sendte sit spilflagskib NFL Madden 2005 på gaden og derefter blev tvunget til at sænke prisen kraftigt.

Med de to aftaler har Electronic Arts nu sikret sig, at konkurrenterne fra 2007 hverken må bruge ESPN-varemærket eller de rigtige spiller-, stadium- og holdnavne fra NFL.

Electronic Arts vil ikke kun bruge ESPN-navnet i selskabets NFL-spil, men planlægger også at inkludere det i andre EA Sports-spil, for eksempel det populære fodboldspil Fifa.

Køb af eneretten til varemærker er et kendt våben i spilbranchen, og blandt andet Sony har tidligere indgået en længerevarende eksklusivaftale med Formel 1 for at distancere sig fra Microsofts spilkonsol Xbox.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS