Eidos-krise gavner IO Interactive

Danske IO Interactive er tryg ved, at selskabets kriseramte ejer, britiske Eidos, har udsat lanceringen af det kommende Hitman-spil til efteråret. Ganske vist kommer udsættelsen til at påvirke årsregnskabet. Til gengæld vil både salget og spillet blive bedre, mener IO Interactive.

Det gavner danske IO Interactive, at den kriseramte britiske spiludgiver Eidos har besluttet at udsætte udgivelsen af det næste kapitel i den dansk-producerede Hitman-spilserie til efteråret.

Det fastslår selskabets direktør, Janos Flösser, som glæder sig over, at Eidos har besluttet sig for først at udgive det nye spil - Blood Money - til september.

- Udsættelsen betyder, at vi får bedre mulighed for at polere spillet og gøre det lækkert, inden det bliver sendt i handlen, siger Janos Flösser.

Pengene fosser ud af kassen

Eidos landede i sidste uge et historisk ringe halvrårsregnskab med et underskud på 290 millioner kroner.

Regnskabet var så dårligt, at analytikere nu vurderer, at det kræver enten en massiv kapitalindsprøjtning eller et regulært opkøb af selskabet, hvis det skal klare skærene.

En af grundene til det ringe resultat var imidlertid udsættelsen af Hitman - en udsættelse, som dog i sidste ende er rigtig for det samlede salg, mener Janos Flösser.

- Det er en vigtig beslutning, og jeg har fra begyndelsen håbet på, at Eidos ville træffe den. Det er klart, at det vil kunne anfægte årsregnskabet, men samlet set er det godt, fordi eksponeringen og salget er bedre i efteråret, hvor julen nærmer sig, end det er om sommeren, siger Janos Flösser.

De tre tidligere Hitman-spil har alle været store salgssucceser. De seneste salgstal for Hitman 3 lød på omkring to millioner spil, mens Hitman 2 er blevet langet over disken mere end tre millioner gange.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S