København: Dom over Accenture til april

Københavns Kommune har på anbefaling af sine advokater udsat beslutningen om, hvorvidt Accenture skal fyres til slutningen af april. Uden gyldig fyringsgrund risikerer kommunen et erstatningskrav på op mod 80 millioner kroner.

Københavns Kommune har udskudt beslutningen om, hvorvidt kommunens omstridte leverandør af lønsystemer, Accenture skal fyres eller ej. Beslutningen vil nu først blive taget i næste måned.

Økonomiudvalget i Københavns Kommune har udbedt sig sekstra tid til at granske, hvorvidt det fejlbehæftede lønsystem fra Accenture nu er kommet til at køre tilfredsstillende.

Det har Borgerrepræsentationen givet med blik for, at det vil koste et klækkeligt erstatningkrav fra leverandøren, hvis fyringen sker på et tidspunkt, hvor problemerne med lønsystemet er løst.

Og det mener Accentures kommunikationsdirektør, Claus Wilkki, at de er. Kommunens embedsmænd skal blandt andet granske, hvordan det er gået med årsopgørelserne.

? Vi har gennemført årsafslutningen. Knap 70.000 tidligere og nuværende medarbejdere har modtaget deres årsoplysningssedler. Heraf har det været nødvendigt at sende en revideret årsoplysningsseddel til omkring 7.000, og det er gennemført. Alle har modtaget det, de skulle, inden deadline 15. marts. Næste vigtige milepæl for os er lønudbetalingen i næste uge. Går det godt, som vi forventer, vil det bekræfte, at vi er inde i en god gænge. Så er det tredje gang i træk, siger Claus Wilkki.

Enhedslisten og SF havde anbefalet til Borgerrepræsentationen, at Accenture blev fyret.

Men i anbefalingen fra Økonomiudvalget til Borgerrepræsentationen hedder det blandt andet, at kommunens grundlag for at hæve kontrakten dels kan begrundes i forsinkelse af Accentures leverance, dels i fejl og mangler ved lønsystemet og lønanvisningsydelsen efter 1. januar 2005.

En status for arbejdet med oprydningen for 2004 og årsopgørelserne vil imidlertid først foreligge i april.

Kommunens advokat fraråder, at der gennemføres en ophævelse af kontrakten med Accenture, før der foreligger et tilstrækkeligt dokumentationsgrundlag for fejl i lønanvisningen for 2004 og årsopgørelserne.

Skal være berettiget
Kommunen skal dokumentere, at ophævelsen var berettiget på det tidspunkt, hvor en eventuel ophævelse gennemføres.

Der vil være en risiko ved at ophæve meget kort tid efter den 15. marts 2005, før der foreligger et tilstrækkeligt dokumentationsgrundlag for omfanget af fejl i Accentures ydelse.

Såfremt en voldgiftsret måtte nå til det resultat, at Kommunens ophævelse var uberettiget, vil Accenture kunne kræve erstatning, og den skønnes at kunne løbe op i 40-80 millioner kroner.

Ifølge Jyllands-Posten er Københavns Kommune begyndt at forberede et nyt udbud ? altså en situation, hvor Accenture er sat på porten. Hertil siger Claus Wilkki:

? Det er kun udtryk for en ansvarlig ledelse. De skal naturligvis have en back-up plan klar, hvis det skulle komme så vidt, at aftalen opsiges.

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks