Den blot 22-årige britiske rigmand Benjamin Cohen vil slæbe Apple hele vejen gennem det britiske retssystem i kampen om det stærkt attraktive domænenavn Itunes.co.uk.
Benjamin Cohen købte domænet i 2000.
Han er rasende over, at den britiske domæne-registrator Nominet tidligere på måneden overdrog hans domæne til Apple, der vil anvende det til sin succesrige netbutik Itunes Music Store.
Benjamin Cohen har nu anmodet den britiske Højesteret for en juridisk vurdering af sagen, som han bedyrer langt fra er slut.
Han erklærer, at han først hørte om Apples musikbutik sidste år - flere år efter han købte det pågældende domæne.
Nominet: Han har misbrugt domænet
Selv erklærer Nominet, at Benjamin Cohen har misbrugt sit domæne ved at tilbyde at sælge domænet og ved at omdirigere de personer, der er kommet ind på Itunes.co.uk til sit eget site quickquid.com.
Benjamin Cohen siger, at han har modtaget utilslørede trusler fra Apples advokater, som har truet med retssager, hvis ikke han afleverede domænet - en ting, som Nominet altså nu har gjort i stedet.
Apple åbnede i oktober sidste år for Itunes i en lille snes europæiske lande, men ikke Danmark, hvor bredbåndsforbindelser ellers er mangfoldige i international sammenligning.
Benjamin Cohen blev internetmillionær allerede som 17-årig, og under boomet i 2000 registrerede han itunes.co.uk