Der ventes stort pres på nettet, når billetsalget til den amerikanske rockmusiker Bruce Springsteens næste koncert i Danmark åbner til formiddag.
Billetlugen.dk har hele formiddagen haft en midlertidig forside på sin hjemmeside med en kort oplysning om, at billetsalget til koncerten i Forum i København først åbner klokken 10.
Den midlertidige forside er en direkte konsekvens af det kø-kaos, der i februar opstod i forbindelse med salget af billetter til irske U2's koncert i Parken til sommer.
- Problemerne dengang lå i kø-systemet, fordi databasen ikke kunne følge med med opdateringerne. Med U2 var der stor belastning på kø-systemet allerede fra klokken syv om morgenen. Nu åbner vi først klokken 10, siger Jeppe Michael Jensen, direktør i Parken-selskabet E-billetter.dk, der står bag Billetlugen.dk.
Forventer pres på systemet
Der er kun omkring 6.500 billetter til salg til Bruce Springsteen-koncerten. Og det er ikke meget for en mand, der normalt spiller på stadions med fire-fem gange så mange tilskuere.
Derfor forventer Billetlugen også, at der kommer tryk på. Jeppe Michael Jensen forventer, at der vil blive udsolgt i løbet af en time til halvanden.
Man skal lære af sine fejl, og det gælder også Billetlugen, der efter de kaotiske kø-forhold i forbindelse med billetsalget til U2-koncerten modtog flere tusinder klager fra skuffede danskere, der var blevet smidt bag i køen.
Det ændrer dog ikke på, at E-billetter er rigtigt glad for sit kø-system, der ligger oven på E-Billetters 'rigtige' billet-system og sorterer folk i den rækkefølge, som de kommer ind på, så de kan blive betjent i rækkefølge.
- Systemet fungerede faktisk fint, og vi mener, at kø-systemet er en rigtig god service fremfor blot at give folk besked på, at de kan komme tilbage senere. Vi har foretaget en lang række justeringer siden U2. For eksempel får folk ikke at vide, hvor i køen de står. De vil vi først indføre, når vi er sikre på, at det fungerer, siger Jeppe Michael Jensen.
Mange vil ikke få billet
Han forventer, at salget til Bruce Springsteen kommer til at gå godt. En god test var i torsdags, hvor der lynhurtigt blev udsolgt til en kommende koncert med britiske Oasis i Vega i København med plads til blot 1.500 publikummer.
- Det gik rigtigt godt, og vi modtog blot 17 henvendelser fra folk, hvoraf en del endda var positive. Det er vi rigtigt godt tilfredse med, siden måske 10.000 forsøgte at købe billet, siger Jeppe Michael Jensen.
- Men som det altid er med it-systemer, kan der selvfølgelig gå noget galt. Så vi giver ingen garantier. Men vi forventer, at det kommer til at gå godt, selv om vi ved, at der er mange, der ikke vil få billet, siger han.