Tysk finanstilsyn advarer mod malware efter hundredvis af angreb mod bank-apps

Mere end 400 bank- og krypto-apps er blevet inficeret af malware-softwaren 'Godfather', hvilket nu får det tyske finanstilsyn til at advare tyskerne.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Det er ifølge det tyske finanstilsyn Bafin (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht) endnu uklart, hvordan den omtalte malware-variant ’Godfather’ inficerer brugernes enheder.

Tilsynet oplyser, at man fortsat er i gang med at indsamle input fra brugerne af de ramte bank- og kryptovaluta-apps.

Det skriver Reuters.

Tidligere meldinger om, hvordan Godfather-malwaren inficerede enheder lød, at den lokkede folk til at indtaste deres logins på ondsindede apps, der var forklædt som legitime bank-apps.

Sådan spredes 'Godfather'

Malwaren imiterer efter sigende Google Protect-programmet og beder om adgang til Accessibility Service, efter det er installeret.

Når der er opnået adgang, så kan ’Godfather’ tilgå beskeder, kontakter og notifikationer. Malwaren er samtidig i stand til at foretage skærmoptagelser, foretage opkald samt skrive til eksterne lagerenheder.

’Godfather’ sender push-notifikationer for at modtage to-faktor-godkendelseskoder, og ifølge Bafin kunne angriberne bag malwaren tilgå brugernes profiler og wallets ved hjælp er persondata.

Baggrund

De første advarsler om ’Godfather’ dukkede op i december måned. Ifølge meldingerne inficerede malwaren Android-smartphones i 16 lande.

Cybersikkerheds-eksperter fra Group-IB, som var de første, der opdagede malwaren i 2021, fortæller, at koden til ’Godfather’ er blevet opdateret flere gange.

Disse opdateringer har betydet, at der er sket en anseelig stigning i antallet af angreb på det seneste.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS