Stort angreb i gang: “Nevada Group” angriber tusindvis af mål i Europa og USA

Hacker-gruppen ‘Nevada Group’ er i gang med et stort angreb på tusindvis af mål i Europa og USA.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Den ukendte hacker-gruppe ‘Nevada Group’ er i fuld gang med at angribe tusindvis af virksomheder i Europa og USA i et af de største ransomware-angreb, som vi endnu har set.

Ifølge Financial Times blev angrebs-bølgen indledt for omkring tre uger siden via en udbredt sårbarhed i VMware cloud-servere med navnet ESXiArgs.

Den har vi skrevet om fornylig, og Center for Cybersikkerhed har advaret mod den.

Mere end 5.000 organisationer er indtil blevet ramt af angrebet, skriver avisen. Hackerne forlanger det, som avisen kalder for et ‘overraskende lille beløb’ på ned til to bitcoins i løsesum.

Det svarer til omkring 350.000 kroner.

Det er to år siden, at VMware opdagede Esxi-sårbarheden og udsendte en patch, der kunne stoppe den.

Ifølge Financial Times ser det imidlertid ud til, at ‘Nevada-gruppen” har fundet en måde til at finde frem til VMware-kunder, der endnu ikke har patchet sårbarheden.

Organisationer i Frankrig, Storbritannien, Tyskland og USA er blevet ramt af angrebet af 'Nevada-gruppen.'. Det italienske sikkerheds-agentur ACN har tidligere meddelt, at sårbarheden er blevet kompromitteret i også Finland og Canada.

Det største antal ofre er i Frankrig, hvor mere end 2.000 organisationer er blevet ramt af angrebet.

Ifølge avisen drejer det sig primært om selskaber, der er hostet på de billigste løsninger hos OVHCloud, der er blandt Europas største cloud-udbydere.

OVHCloud meddeler til avisen, at man samarbejder med fransk politi på at finde en løsning.

Det drejer sig om simple servere, og det er fortsat en gåde, hvorfor de ikke er blevet patchet.

Sårbarheden findes i ESXi version 7, 6.7 og 6.5.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos