Stort angreb i gang: “Nevada Group” angriber tusindvis af mål i Europa og USA

Hacker-gruppen ‘Nevada Group’ er i gang med et stort angreb på tusindvis af mål i Europa og USA.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Den ukendte hacker-gruppe ‘Nevada Group’ er i fuld gang med at angribe tusindvis af virksomheder i Europa og USA i et af de største ransomware-angreb, som vi endnu har set.

Ifølge Financial Times blev angrebs-bølgen indledt for omkring tre uger siden via en udbredt sårbarhed i VMware cloud-servere med navnet ESXiArgs.

Den har vi skrevet om fornylig, og Center for Cybersikkerhed har advaret mod den.

Mere end 5.000 organisationer er indtil blevet ramt af angrebet, skriver avisen. Hackerne forlanger det, som avisen kalder for et ‘overraskende lille beløb’ på ned til to bitcoins i løsesum.

Det svarer til omkring 350.000 kroner.

Det er to år siden, at VMware opdagede Esxi-sårbarheden og udsendte en patch, der kunne stoppe den.

Ifølge Financial Times ser det imidlertid ud til, at ‘Nevada-gruppen” har fundet en måde til at finde frem til VMware-kunder, der endnu ikke har patchet sårbarheden.

Organisationer i Frankrig, Storbritannien, Tyskland og USA er blevet ramt af angrebet af 'Nevada-gruppen.'. Det italienske sikkerheds-agentur ACN har tidligere meddelt, at sårbarheden er blevet kompromitteret i også Finland og Canada.

Det største antal ofre er i Frankrig, hvor mere end 2.000 organisationer er blevet ramt af angrebet.

Ifølge avisen drejer det sig primært om selskaber, der er hostet på de billigste løsninger hos OVHCloud, der er blandt Europas største cloud-udbydere.

OVHCloud meddeler til avisen, at man samarbejder med fransk politi på at finde en løsning.

Det drejer sig om simple servere, og det er fortsat en gåde, hvorfor de ikke er blevet patchet.

Sårbarheden findes i ESXi version 7, 6.7 og 6.5.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S