Stort angreb i gang: “Nevada Group” angriber tusindvis af mål i Europa og USA

Hacker-gruppen ‘Nevada Group’ er i gang med et stort angreb på tusindvis af mål i Europa og USA.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Den ukendte hacker-gruppe ‘Nevada Group’ er i fuld gang med at angribe tusindvis af virksomheder i Europa og USA i et af de største ransomware-angreb, som vi endnu har set.

Ifølge Financial Times blev angrebs-bølgen indledt for omkring tre uger siden via en udbredt sårbarhed i VMware cloud-servere med navnet ESXiArgs.

Den har vi skrevet om fornylig, og Center for Cybersikkerhed har advaret mod den.

Mere end 5.000 organisationer er indtil blevet ramt af angrebet, skriver avisen. Hackerne forlanger det, som avisen kalder for et ‘overraskende lille beløb’ på ned til to bitcoins i løsesum.

Det svarer til omkring 350.000 kroner.

Det er to år siden, at VMware opdagede Esxi-sårbarheden og udsendte en patch, der kunne stoppe den.

Ifølge Financial Times ser det imidlertid ud til, at ‘Nevada-gruppen” har fundet en måde til at finde frem til VMware-kunder, der endnu ikke har patchet sårbarheden.

Organisationer i Frankrig, Storbritannien, Tyskland og USA er blevet ramt af angrebet af 'Nevada-gruppen.'. Det italienske sikkerheds-agentur ACN har tidligere meddelt, at sårbarheden er blevet kompromitteret i også Finland og Canada.

Det største antal ofre er i Frankrig, hvor mere end 2.000 organisationer er blevet ramt af angrebet.

Ifølge avisen drejer det sig primært om selskaber, der er hostet på de billigste løsninger hos OVHCloud, der er blandt Europas største cloud-udbydere.

OVHCloud meddeler til avisen, at man samarbejder med fransk politi på at finde en løsning.

Det drejer sig om simple servere, og det er fortsat en gåde, hvorfor de ikke er blevet patchet.

Sårbarheden findes i ESXi version 7, 6.7 og 6.5.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse