Netværksgiganten Ericsson idømt bøde på næsten 1,5 milliarder kroner i irakisk bestikkelsessag

Svenske Ericsson har indgået et forlig med de amerikanske myndigheder, hvor bøden lyder på 1,47 milliarder kroner. Milliardbøden kommer i forbindelse med en bestikkelsessag i Irak.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Den svenske netværksgigant Ericsson har accepteret en bøde på hele 1,47 milliarder kroner.

Selskabet har netop indgået forlig med det amerikanske justitsministerium i en sag, der relaterer sig til en bestikkelsessag i Irak, skriver CNBC.

Sidste år meddelte Ericsson, at selskabet muligvis have været involveret i at betale bestikkelse til terrorgruppen Islamisk Stat, der hører hjemme i Mellemøsten.

Bøden er kommet i stand, da selskabet ikke informerede anklagemyndigheden i tide i 2019 omkring en intern undersøgelse af selskabets egne forhold i Irak.

Ericsson måtte også punge ud tilbage i 2019. Her lød bøden på 520,6 millioner dollar, svarende til 3,6 milliarder kroner. Anklagemyndigheden fra New York kaldte sagen en "årelang korruptionskampagne", der både involverede bestikkelse af embedsmænd samt forfalskning af papirer og tegnelser i Djibouti, Kina, Vietnam, Indonesien og Kuwait.

Telegiganten var involveret i brud på antikorruptonslovgivningen i perioden 2010 til 2016.

Som en del af forliget fra 2019 blev der indgået en såkaldt udskudt retsforfølgelsesaftale (DPA). Men det amerikanske justitsministerium mener nu, at Ericsson ikke har levet op til aftalen, hvorfor den aktuelle bøde er kommet i stand.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect