De kunstige intelligenser går i krig

Fremtidens våbenkapløb mellem stormagter handler ikke kun om krudt og kugler, men også om udviklingen af AI.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Der går aktuelt ikke en dag uden nye historier om kunstig intelligens. Enten fordi endnu en techgigant vil med på det nye goldrush og kobler AI på deres produkt – eller når en chatbot igen er blevet ramt af weltschmerz eller megalomani.

Men det store AI-slag kommer ikke til at stå mellem Microsoft og Google, men mellem supermagterne.

Det er emnet for ”Four Battlegrounds – Power in the Age of Artificial Intelligence” af Paul Sharre, der også er vicepræsident for Center for a New American Security.

Han har tidligere skrevet bogen ”Army of None” om moderne krigsførelse og har også arbejdet som analytiker i det amerikanske forsvarsministerium, hvor han beskæftigede sig med selvstyrende våbensystemer.

Han ved med andre ord, hvad han taler om.

Scharres pointe er, at AI totalt vil ændre både magtstrukturen og den måde, vi fører krig på. Men også have betydning for den måde, krige udløses og afsluttes på.

Vi skal ifølge Paul Scharre ikke frygte for intelligente robotter, der vil gøre oprør (i hvert fald ikke lige foreløbig). Men vi kan med god grund frygte, hvad mennesker vil bruge AI-teknologien til.

Ikke mindst når teknologien anvendes til gavn for det automatiserede, AI-drevne social scoring-undertrykkelsessystem, som Kina har udviklet og nu også eksporterer til et stigende antal lande (og som bl.a. EU's kommende AI Act direkte gør ulovlig).

Andre temaer i bogen er disinformationskrig og AI-assisteret kamp. Her nævner Scharre et eksempel, hvor kunstig intelligens blev oplært i luftkampe i flysimulatorer mod erfarne kamppiloter.

Her endte AI’en med at bliver så god, at den vandt hver eneste slag mod sin menneskelige modstander, der ikke havde en chance for at udnytte det rette brøkdel af et sekund til at trykke på aftrækkeren.

Hvis man som nation ikke ønsker at ende som kan udkonkurrerede kamppilot, bliver man derfor nødt til at overlade krigsførelsen til AI, helt enkelt for at kunne klare sig i våbenkapløbet mellem stormagterne.

Denne situation kalder Scharre for Battlefield Singularity med henvisning til futuristen Ray Kurzweil, der har defineret singulariteten som det tidspunkt, hvor computeren intelligensmæssigt bliver menneskets jævnbyrdige.

Titel: Four Battlegrounds: Power in the Age of Artificial Intelligence.

Forfatter: Paul Scharre.

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job