De kunstige intelligenser går i krig

Fremtidens våbenkapløb mellem stormagter handler ikke kun om krudt og kugler, men også om udviklingen af AI.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Der går aktuelt ikke en dag uden nye historier om kunstig intelligens. Enten fordi endnu en techgigant vil med på det nye goldrush og kobler AI på deres produkt – eller når en chatbot igen er blevet ramt af weltschmerz eller megalomani.

Men det store AI-slag kommer ikke til at stå mellem Microsoft og Google, men mellem supermagterne.

Det er emnet for ”Four Battlegrounds – Power in the Age of Artificial Intelligence” af Paul Sharre, der også er vicepræsident for Center for a New American Security.

Han har tidligere skrevet bogen ”Army of None” om moderne krigsførelse og har også arbejdet som analytiker i det amerikanske forsvarsministerium, hvor han beskæftigede sig med selvstyrende våbensystemer.

Han ved med andre ord, hvad han taler om.

Scharres pointe er, at AI totalt vil ændre både magtstrukturen og den måde, vi fører krig på. Men også have betydning for den måde, krige udløses og afsluttes på.

Vi skal ifølge Paul Scharre ikke frygte for intelligente robotter, der vil gøre oprør (i hvert fald ikke lige foreløbig). Men vi kan med god grund frygte, hvad mennesker vil bruge AI-teknologien til.

Ikke mindst når teknologien anvendes til gavn for det automatiserede, AI-drevne social scoring-undertrykkelsessystem, som Kina har udviklet og nu også eksporterer til et stigende antal lande (og som bl.a. EU's kommende AI Act direkte gør ulovlig).

Andre temaer i bogen er disinformationskrig og AI-assisteret kamp. Her nævner Scharre et eksempel, hvor kunstig intelligens blev oplært i luftkampe i flysimulatorer mod erfarne kamppiloter.

Her endte AI’en med at bliver så god, at den vandt hver eneste slag mod sin menneskelige modstander, der ikke havde en chance for at udnytte det rette brøkdel af et sekund til at trykke på aftrækkeren.

Hvis man som nation ikke ønsker at ende som kan udkonkurrerede kamppilot, bliver man derfor nødt til at overlade krigsførelsen til AI, helt enkelt for at kunne klare sig i våbenkapløbet mellem stormagterne.

Denne situation kalder Scharre for Battlefield Singularity med henvisning til futuristen Ray Kurzweil, der har defineret singulariteten som det tidspunkt, hvor computeren intelligensmæssigt bliver menneskets jævnbyrdige.

Titel: Four Battlegrounds: Power in the Age of Artificial Intelligence.

Forfatter: Paul Scharre.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S