Indere bedst i open source-udviklerdyst

Otte indiske udviklere i tre projekter er rendt med de tre førstepladser og samlet en million dollar i præmie i en stort anlagt open source- udviklerkonkurrence, som Computer Associates står bag. Konkurrencen understreger, at indien er langt fremme i udvikler-verdenen.

Mange vestlige it-selskaber vil skrive under på, at de indiske software-udviklere kan deres kram.

Det vil også det amerikanske softwareselskab Computer Associates, der netop har udnævnt vinderne i selskabets stort anlagte globale udvikler-konkurrence Ingres Million Dollar Challenge.

Samtlige vindere er nemlig indere, der samlet har ryddet hele vinderpuljen på en rund million dollar.

Vindepræmie på 2,4 mio.

Vinder-projektet, Shift2Ingres, er et værktøj til flytning af databaser fra Oracle, Microsofts SQL Server og MySQL til Computer Associates open source-baserede Ingres r3-platform.

Projektet er udviklet af fem indiske udviklere, Harsh Azad, Rohit Gaddi, Achal Rastogi, Geetanjali Bahuguna and Ashutosh Upadhyay fra New Delhi.

Samlet løbet de med 400.000 dollar eller godt 2,4 millioner kroner.

Andenpladsen - med en præmie på 100.000 dollar eller 600.000 kroner - går til to indere fra den sydlige indiske delstat Kerala, mens tredjepræmien er gået til en inder bosiddende i New York.

Ud af busken

Konkurrencens formål har været at få udviklingstalenter fra open source-miljøet ud af busken.

De har i konkurrencen dystet om at udvikle de bedste løsninger til flytning af databaser til Computer Associates open source-baserede Ingres-platform.

De tre vinder-projekter er alle offentligt tilgængelige under forskellige open source-licenser, nemlig BSD, CATOSL og Common Public License Version 1.

Ifølge IDC sad Computer Associates på blot 0,4 procent af markedet for relationsdatabaser i 2003.

CA er dog langt fra alene om at tilbyde sin software som open source. Der findes allerede en række databaser blandt andet MySQL og PostgreSQL, som også er open source.

Relevante link

Vinderprojektet Shift2Ingres.

Andenpladsen Ezymigrate.

Tredjepladsen Dbconverter

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S