Nørgaard: En ret kort (men præcis) klumme om cybersikkerhed og den nye deklaration

Klumme: Det er altså ingen skam at skrive en meget kort klumme, når emnet er godt. Så det har jeg gjort.

Artikel top billede

De Fantastiske Fire, der præsenterede KBD for Forsvarsudvalget og fik flere spørgsmål, end de kunne nå at besvare på de 15 minutter: Bagerst Mette Nikander og Morten Hybschmann, forrest Eva Flyvholm og John Foley. (Foto: Eva Flyvholm)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Det er ingen skam at skrive en meget kort klumme, når emnet er godt, og man er på ægyptisk wifi.

Så vær klar til kun at bruge et par minutter på denne klumme, før I kan begive jer ud i weekendens strabadser og flydende belønninger.

Kalvebod Brygge-Deklarationen (KBD mellem venner) var godt nok min idé, men det er andre, der har fået den til at blive til noget og skaffet os adgang til to udvalg i Folketinget, nemlig Forsvarsudvalget (FOU) og Udvalget for Digitalisering og IT (hhv. 13. april og 25. april).

Det er hædersmanden John Foley, der har fået det hele til at rulle for alvor og holdt modet og dampen oppe hos gruppen, det er Eva Flyvholm, der har arrangeret og koordineret blandt andet møderne i Folketinget, og det er en heftig skrivegruppe, hvoraf nogle kan nævnes og nogle ikke, der har stået for formuleringerne, tankerne, layout, mv.

Tro mig, der var mere end rigeligt - letlæst, men tungt og faktuelt - materiale til en bog i de mails og dokumenter, der er blevet udvekslet.

Kæmpe respekt herfra til den flok.

Med folk som dem kan vi sgu nok godt redde Danmark alligevel.

Efter dette har jeg i hvert fald betydeligt flere kandidater til de mange ledige stillinger som vice-diktator, når jeg engang bliver Diktator af Danmark.

Her er den så, den dér KBD-dims:

FOU Almdel Bilag 56 Kalvebod Brygge Deklarationen (ft.dk)

God weekend. Kommentarer modtages, gode idéer kopieres og spørgsmål besvares på mogensxy@gmail.com som altid.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS