Nørgaard: En ret kort (men præcis) klumme om cybersikkerhed og den nye deklaration

Klumme: Det er altså ingen skam at skrive en meget kort klumme, når emnet er godt. Så det har jeg gjort.

Artikel top billede

De Fantastiske Fire, der præsenterede KBD for Forsvarsudvalget og fik flere spørgsmål, end de kunne nå at besvare på de 15 minutter: Bagerst Mette Nikander og Morten Hybschmann, forrest Eva Flyvholm og John Foley. (Foto: Eva Flyvholm)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Det er ingen skam at skrive en meget kort klumme, når emnet er godt, og man er på ægyptisk wifi.

Så vær klar til kun at bruge et par minutter på denne klumme, før I kan begive jer ud i weekendens strabadser og flydende belønninger.

Kalvebod Brygge-Deklarationen (KBD mellem venner) var godt nok min idé, men det er andre, der har fået den til at blive til noget og skaffet os adgang til to udvalg i Folketinget, nemlig Forsvarsudvalget (FOU) og Udvalget for Digitalisering og IT (hhv. 13. april og 25. april).

Det er hædersmanden John Foley, der har fået det hele til at rulle for alvor og holdt modet og dampen oppe hos gruppen, det er Eva Flyvholm, der har arrangeret og koordineret blandt andet møderne i Folketinget, og det er en heftig skrivegruppe, hvoraf nogle kan nævnes og nogle ikke, der har stået for formuleringerne, tankerne, layout, mv.

Tro mig, der var mere end rigeligt - letlæst, men tungt og faktuelt - materiale til en bog i de mails og dokumenter, der er blevet udvekslet.

Kæmpe respekt herfra til den flok.

Med folk som dem kan vi sgu nok godt redde Danmark alligevel.

Efter dette har jeg i hvert fald betydeligt flere kandidater til de mange ledige stillinger som vice-diktator, når jeg engang bliver Diktator af Danmark.

Her er den så, den dér KBD-dims:

FOU Almdel Bilag 56 Kalvebod Brygge Deklarationen (ft.dk)

God weekend. Kommentarer modtages, gode idéer kopieres og spørgsmål besvares på mogensxy@gmail.com som altid.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S