Nørgaard: En ret kort (men præcis) klumme om cybersikkerhed og den nye deklaration

Klumme: Det er altså ingen skam at skrive en meget kort klumme, når emnet er godt. Så det har jeg gjort.

Artikel top billede

De Fantastiske Fire, der præsenterede KBD for Forsvarsudvalget og fik flere spørgsmål, end de kunne nå at besvare på de 15 minutter: Bagerst Mette Nikander og Morten Hybschmann, forrest Eva Flyvholm og John Foley. (Foto: Eva Flyvholm)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Det er ingen skam at skrive en meget kort klumme, når emnet er godt, og man er på ægyptisk wifi.

Så vær klar til kun at bruge et par minutter på denne klumme, før I kan begive jer ud i weekendens strabadser og flydende belønninger.

Kalvebod Brygge-Deklarationen (KBD mellem venner) var godt nok min idé, men det er andre, der har fået den til at blive til noget og skaffet os adgang til to udvalg i Folketinget, nemlig Forsvarsudvalget (FOU) og Udvalget for Digitalisering og IT (hhv. 13. april og 25. april).

Det er hædersmanden John Foley, der har fået det hele til at rulle for alvor og holdt modet og dampen oppe hos gruppen, det er Eva Flyvholm, der har arrangeret og koordineret blandt andet møderne i Folketinget, og det er en heftig skrivegruppe, hvoraf nogle kan nævnes og nogle ikke, der har stået for formuleringerne, tankerne, layout, mv.

Tro mig, der var mere end rigeligt - letlæst, men tungt og faktuelt - materiale til en bog i de mails og dokumenter, der er blevet udvekslet.

Kæmpe respekt herfra til den flok.

Med folk som dem kan vi sgu nok godt redde Danmark alligevel.

Efter dette har jeg i hvert fald betydeligt flere kandidater til de mange ledige stillinger som vice-diktator, når jeg engang bliver Diktator af Danmark.

Her er den så, den dér KBD-dims:

FOU Almdel Bilag 56 Kalvebod Brygge Deklarationen (ft.dk)

God weekend. Kommentarer modtages, gode idéer kopieres og spørgsmål besvares på mogensxy@gmail.com som altid.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS