Microsoft udpeger ny stor trussel i cyberlandskabet: Dette land bør vi alle holde øje med

Traditionelt har Microsoft peget mest på Rusland og Kina, når der blev talt om cybertrusler fra fremmede stater, men et nyt land har meldt sig på banen og bliver en stadig farligere aktør, og det går stærkt.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Iran fremskynder sine truende cyberoperationer over hele verden, og er klart en af de mest voksende trusler, der bør holdes øje med.

Landet benytter både klassiske cyberangreb og supplerer disse med såkaldte indflydelsesoperationer.

Det fremgår af en ny sikkerhedsrapport fra Microsoft.

Indflydelsesoperationer defineres af techgiganten som koordinerede, manipulerende cyberaindsatser ”for at ændre opfattelser, adfærd eller beslutninger hos målgrupper for at fremme en gruppes eller en nations interesser og mål.”

Det er altså en form for cyberpropaganda. Denne type operationer sker delvist også, for at kompensere Irans manglende kapacitet indenfor cyberangreb, mener Microsoft.

Det sker blandt andet, efter Iran selv blev ramt af sofistikerede cyberangreb. Heriblandt et, der skabte kaos i Irans togsystem, da en række falske beskeder dukkede op på oversigtstavlerne på ladets stationer tilbage i 2021.

Og i oktober samme år, da et cyberangreb ramte det system, iranerne bruger statsudstedte kort til at købe brændstof, hvilket påvirkede 4.300 tankstationer i landet.

Iran gav Israel og USA skylden for begge episoder og har siden da ændret visse taktikker til at supplere cyberangreb med kampagner.

”Den øgede sammentrækning af cyber- og indflydelsesoperationer fra iranske grupper kommer i kølvandet på yderst sofistikerede cyberangreb mod Iran siden juli 2021.”

”Irans manglende evne til at matche nogle af de cyberangreb, de har stået overfor, har sandsynligvis fået regimet til at finde innovative metoder til at hævne sig på en måde, der virker proportional - for at overholde deres nationale sikkerhedspræference om proportional og rettet hævn,” skriver Microsoft i rapporten.

Ny playbook

Irans nye strategi eller ”playbook”, som Microsoft kalder det, følger et mønster. Først foretager statssponsorerede grupper et cyberangreb med lav kompleksitet, derefter går en kampagne i gang på eksempelvis Telegram og andre sociale medier, hvor fiktive grupper og personer i cyberspace tager ansvar for handlingen og overdriver dens konsekvenser.

Derefter går såkaldte sockpuppets – falske identiteter online – i gang med at ”bekræfte” hændelsens alvor i det angrebne lands sprog, mens de lader som om, de er nogle fra det ramte land.

Til tider skaber disse sockpuppets falske profiler for den myndighed, der er blevet ramt og bekræfter angrebet fra denne falske profil, så borgere i det ramte land tror, hændelsen er værre, end den er.

Grupperne benytter også til tider en sværm af beskeder til udvalgte ofre.

Ifølge Microsoft vokser denne type operationer stødt i Iran. Sidste år tilskrev Microsoft 24 indflydelsesoperationer til Iran.

De fleste angreb fra Iran er rettet mod Israel, som tager 23 procent af alle registrerede cyberangreb fra Iran, mens USA tager 13 procent. Herefter er det primært lande omkring Den Arabiske Halvø.

Det europæiske kontinent bliver dog også ramt i lavere grad. Eksempelvis rammer fire procent af Irans cyberoperation Storbritannien og to procent rammer Italien. Hele 23 procent hører rammer ”andre” – sandsynligvis organisationer.

Find rapporten her.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S