Domænesvindel kan stoppes med klager

De udenlandske domæne-svindlere, der i de sidste måneder har opkøbt hundredevis af danske domæner, kan kun stoppes, ved danskerne gør en indsats. Der skal nemlig klages, før Klagenævnet for Domænenavne vil skride ind. Det har 31 snydte danske firmaer gjort alene i maj. Alle har fået medhold.

De udenlandske domæne-svindlere, der i de sidste måneder har opkøbt hundredevis af danske domæner med henblik på at misbruge forkerte indtastninger, kan alene stoppes, hvis der klages.

Klagenævnet for Domænenavne vil nemlig kun skride ind, når der kommer klager over konkrete domæner.

- Vi kan kun agere på de klager, der kommer ind. Vi tager kun stilling til den enkelte sag om hvem, der har retten til domænet. Men vi behandler hver eneste klage, der kommer ind, siger Lene Pagter Kristensen, højesteretsdommer og formand for Klagenævnet for Domænenavne.

Alle har fået medhold
Til gengæld står klagerne med gode sager, hvis klagen omhandler de udenlandske fupfirmaer.

Det viser en gennemgang af nævnets afgørelser i foråret, som Computerworld har foretaget.

Alene i maj er det blevet til 31 afgørelser, der alle har frakendt de udenlandske domænesvindlere domæner til fordel for de danske klagere.

Torsdag faldt der seks nye afgørelser mod firmaer i Panama, Thailand og på Bahamas.

Lene Pagter Kristensen afviser imidlertid, at der er tale om en decideret kampagne, for det vil kræve ressourcer og kompetencer, der ligger uden for nævnets rækkevidde nu.

De firmaer, der igen og igen misbruger domænenavne bliver ikke overvåget, og klagenævnet kan ikke sende bøder ud, selvom fupfirmaerne udnytter legitime varemærker.

- Det er politiet, der skal afgøre, om det skete er strafbart. Vi har ikke de kompetencer pålagt, siger Lene Pagter Kristensen.

Ødelæggende fup

Det eneste, nævnet kan gøre, er at overføre domænet til klageren gennem DK-Hostmaster, hvis klagerens navn er blevet misbrugt.

Det sker, selv om alt fra virus til røde ører hos den kunde, der kom til at stave forkert i adressefeltet og endte med spyware eller tilbud om porno.

- Vi synes det er kedeligt, at det går ud over brugerne på den måde. Vi kan se, at klagerne selv bliver kontaktet af deres kunder, der føler sig vildledt. Det er da et problem. Kunderne er også meget bange for at få virus, og det er da alt i alt ødelæggende for systemet, mener Lene Pagter Kristensen.

Nogle af svindlerne forsøger sågar at sælge domænet tilbage til det firma, man har 'efterabet'.

- Det er meget karakteristisk, at selskabet ikke svarer, når vi beder det holde inde. Det er ikke til at sige, hvad disse menneskser får ud af det, siger Lene Pagter Kristensen.

Fupperne får en frist på fire uger til at holde inde, men særligt grelle tilfælde får klagenævnet DK-Hostmaster til at lukke og slukke med det samme.

Torsdag faldt de seneste seks afgørelser, som nu bliver overført til deres retmæssige ejer gennem DK-Hostmaster.

Det drejer sig om:

  • blockboster.dk

  • isabellaschmidt.dk

  • disneysjov.dk

  • disni.dk

  • bornholmtrafikken.dk

  • detkglteater.dk

  • Læses lige nu

      Event: Cyber Security Festival 2025

      Sikkerhed | København

      Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

      4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

      Hans Christian Thisen

      Norriq Danmark A/S

      Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
      Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
      Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

      Morten Eskildsen

      Signifly