Twitter vil ikke betale for gentegning af Google Cloud: Kan ramme flere Twitter-løsninger

Elon Musk-ejede Twitter afviser at betale regning for gentegning af selskabets brug af Google Cloud uden forhandlinger om nye vilkår.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan/Unsplash)

Twitter er godt i gang med at gennemgå hele selskabet og dets infrastruktur efter, at Elon Musk købte hele butikken i efteråret.

Og planerne kan få konsekvenser for flere Twitter-løsninger.

Ifølge amerikanske Platformer står Twitter nemlig overfor at gentegne den milliard-kontrakt, som selskabet indgik med Google Cloud i 2018 om drift af en række af Twitters løsninger.

Men Twitter vil ikke betale regningen for fornyelsen - i hvert fald ikke lige nu og ikke før, at parterne har genforhandlet vilkårene.

Kontrakten udløber med udgangen af juni, og Twitter har ifølge Platformer meddelt, at selskabet ikke vil betale en krone, før kontrakten er udløbet.

Selskabet har angiveligt uden held i de seneste par måneder forsøgt at få genforhandlet vilkårene med Google Cloud.

Det skyldes ifølge Platformer, at Twitter er i gang med at flytte så mange af sine services som muligt væk fra Googles infrastruktur, men at arbejdet er blevet forsinket.

Derfor vil Twitter trække fornyelses-tidspunktet for kontrakten så længe som muligt i bestræbelserne på, at omfanget af den anvende infrastruktur til den tid er blevet minimeret så meget som muligt.

Lykkes det ikke, står Twitter ifølge Platformer en mulig nedlukning af en de løsninger, som i dag kører i Google Cloud.

De tæller blandt andet Smyte, der anvendes til at moderere indhold - ikke mindst filtrering af spam, misbrug af børn og lignende.

“En nedlukning vil kunne få alvorlige konsekvenser for selskabets mulighed for at bekæmpe spam og indhold med seksuel misbrug af børn,” lyder det fra Platformer.

Reuters skriver, at også AWS fornylig har haft ballade med Twitter om ikke-betalte regninger.

Langt størstedelen af Twitters trafik hostes af AWS og Google Cloud.

Elon Musk har siden købet af Twitter beskåret medarbejderstaben voldsomt og krævet, at Twitters omkostninger til infrastruktur, cloud og lignende skulle beskæres med en milliard dollar om året.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job