Hotmail-brugeres mails blev ikke leveret grundet fejl hos Microsoft

En såkaldt SPF-fejl hos Microsoft betød, at brugere af Hotmail fra hele verden oplevede problemer med at sende mails til Outlook-konti, da deres mails blev afvist af modtageren.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

En fejl hos Microsoft har siden torsdag været skyld i, at Hotmail-brugere verden over har oplevet, at deres mail ’bouncer’ og ledsages af en meddelelse om, at problemet skyldes en såkaldt Sender Policy Framework (SPF)-fejl, når de forsøger at sende mails til Outlook-kontier.

SPF har til formål at sikre, at udgående e-mails verificeres for at forhindre e-mail spoofing.

SPF har til hensigt at luge ud i mails fra konti, der bruger en falsk e-mailadresse og skal være med til at forhindre, at hackere kan udnytte efterligningen til at sende phishing-mails ud.

Fejlen med SPF har derfor betydet, at modtagende mail-tjenester ikke har været i stand til at bekræfte, om de modtagne mails kom fra betroede og verificerede kilder.

Microsoft bekræftede fejlen og foretog straks en konfigurationsændring, der skulle begrænse problemets omfang.

Problemet viste sig dog at være større end først antaget, og derfor blev selskabet nødt til at foretage endnu en konfigurationsændring, som ser ud til at have løst problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job