Det offentlige har ikke så travlt med cloud. Er det egentligt et problem?

Cloud fylder i de private virksomheder, mens cloud-væksten i det offentlige er mere flad. Men er det egentligt et problem for andre end leverandørerne? Det stiller Computerworld nu skarpt på.

Artikel top billede

Cloud går sin sejrsgang i det private erhvervsliv og giver masser af innovation og økonomisk udbytte.

I det offentlige er det en helt anden snak. Schrems II har nærmest sat udviklingen i stå. Men er det overhovedet et problem?

Det har Computerworld spurgt centrale aktører som Statens It, Microsoft og en række andre om – og bedt dem om at fortælle, hvordan de ser på sagen med deres egne ord.

For hvad kan vi gøre for at sætte skub i cloud i det offentlige? Går vi glip af noget? Og er den fodslæbende offentlige tilgang til cloud overhovedet et problem?

De centrale spørgsmål

Det er de centrale spørgsmål i den debat, som Computerworld nu kickstarter. Og de holdninger, som vi kommer til at udgive de næste par uger.

I denne uge vil eksempelvis direktør for Statens It, Michael Ørnø, og Jan Simonsen, dansk landechef for Salesforce, bidrage med vinkler og input til den debat, som du også meget gerne må bidrage til.

Så skriv en klumme om cloud i det offentlige og lad os sammen afdække alle aspekter af sagen. Send dit pitch til debatredaktør Niels Veileborg på nv@cw.dk - og læs meget gerne vores guidelines for klummer inden da. Dem finder du lige her.

Læses lige nu

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent på Sjælland

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S