Højesteret frikender it-advokat

Højesteret har frikendt advokat Jesper Søgaard, som Advokatsamfundet har forsøgt at få dømt for at køre net-brevkassen advokater.dk. Advokatsamfundet mener, at brevkassen er i strid med den såkaldte vinkelskriverlov, der forbyder andre end advokater at udgive advokat-brevkasser.

Efter at have været undervejs i retsmaskineriet i mere end fire år, har Højesteret frifundet advokaten Jesper Søgaard, der i 2000 åbnede jura-brevkassen advokater.dk.

Dommen betyder, at advokater fortsat kan besvare spørgsmål i juridiske brevkasser på blandt andet nettet, uden at udgiverne - som for eksempel advokat.dk eller forskellige aviser - er advokat.

Retssagen har drejet sig om den såkaldt Vinkelskriverlov, der forbyder andre end advokater at "anvende betegnelserne retshjælp, retskonsulent, juridisk kontor eller lignende betegnelser."

Det centrale spørgsmål har derfor været, om advokater og advokatselskaber har monopol på at drive en advokat-brevkasse. Selv har Jesper Søgaard undret sig over sagen, fordi han netop selv er advokat.

Advokatsamfundet bag sagen
Det var Advokatsamfundet, der i 2001 trak Jesper Søgaard i retten.

Også det lignende firma Netvokat.dk blev dengang anmeldt af Advokatsamfundet, men blev frifundet i Østre Landsret i 2004. Til gengæld måtte de af andre årsager lukke Netvokat.dk.

På advokater.dk har Jesper Søgaard anvendt en række forskellige advokater til at besvare juridiske spørgsmål.

Jesper Søgaard er tidligere blevet frifundet i byretten, mens han i landsretten blev frifundet for overtrædelse af retsplejeloven, men tildelt en bøde for overtrædelse af vinkelskriverloven. Det er den, som Højesteret nu har underkendt.

Søgaard mener, at han på advokatstandens vegne har været foregangsmand for at bruge internettet til hurtigt at hjælpe forbrugerne med juridisk rådgivning.

Ifølge Jesper Søgaard arbejdes der i Folketinget på at afskaffe vinkelskriverloven.

Relevant link

Vinkelskriverloven




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere