Google betalte Apple 36 procent af sine annonce-indtægter fra iPhones

Google har brugt en formue på at betale andre selskaber for at blive ved med at benytte Google som søgemaskine. Det bekræfter selskabets CIO, Sundar Pichai, nu.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Der er kommet nye detaljer om, hvor langt søgegiganten Google er villig til at gå for at være den foretrukne søgemaskine for internetbrugerne, i forbindelse med den verserende sag, hvor den amerikanske stat har trukket Google i retten i en sag om monopol.

Her har et vidne tidligere fortalt, at Google sender 36 procent af de annonceindtægter, som man indkassere via Apples Safari-browser, til Apple.

Det bekræftede virksomhedens CEO Sundar Pichai tirsdag, da han for anden gang sad i den varme stol ved retten i San Francisco.

Det skriver New York Times.

Og det er forholdet mellem Apple og Google, der er kernen i monopolsagen, hvor anklageren påstår, at deres indbyrdes handler og aftaler ulovligt har begrænset konkurrencen.

Google har i løbet af retssagen, der tog sin begyndelse i september, fastholdt, at dets dominans på onlinesøgninger skyldes, at deres produkt simpelthen er overlegent.

Har betalt mere end 26 milliarder dollar til forskellige virksomheder

En stor del af retssagen har været skærmet fra offentlighedens lys for at beskytte forretningshemmeligheder, men nogle informationer er dog sluppet ud.

Det er undervejs kommet frem, at Google har betalt mere end 26 milliarder dollar (178 milliarder kroner) til andre virksomheder, blandt andet Apple, Samsung og Mozilla, der skulle gøre deres søgemaskine til standardsøgemaskinen.

Ifølge mediet lyder vurderingen fra Wall Street-analytikere, at 18 milliarder dollar (124 milliarder kroner) alene er gået til Apple.

Retssagen forventes afsluttet inden for den nærmeste fremtid, mens en dom først forventes at blive truffet i begyndelsen af det kommende år.

Anklagere fra det amerikanske justitsministerium søger hårde straffe, der omfatter en ende på den praksis, som kaldes for konkurrencebegrænsende.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S