Artikel top billede

Acers europæiske præsident, Emmanuel Fromont. (Foto: Thomas Møgelbjerg)

Efter elendigt pc-salg i 2023 er Acer på trapperne med en AI-pc: Kommer til at ændre måden, som vi bruger med vores pc på

Computerworld til COP28 i Dubai: MenS 2021 var en sand guldmine for pc-producenter, har 2023 været historisk dårligt. Nu er satser Acer på en ny AI-pc, der skal kickstarte salget, fortæller Acers europæiske præsident, Emmanuel Fromont.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Er pc-priserne ved at stabilisere sig?
  • Hvad kan vi forvente af Acer i 2024?
823
4:15 min
Computerworld til COP28 i Dubai: Vi skulle egentligt tale om bæredygtige tiltag, og hvordan Acer, der årligt producerer op mod 20 millioner pc’er, forsøger at omstille sig en mere grøn produktion.

Men selv om anledningen til Computerworlds møde med Acers europæiske præsident, Emmanuel Fromont, er COP28 – klimatopmøde i Dubai - er det svært ikke at få ham til at forholde sig til de seneste års tumult på pc-markedet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

”Det fylder helt oppe på direktionsgangene:" Danske topkonsulenter løfter sløret for det allervigtigste it-tema lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Det benytter de den danske supercomputer Gefion til: Topchef Nadia Carlsten løfter sløret for AI-computerens brugere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Support til Exchange 2016 og 2019 udløber om mindre end en måned: Sådan bør du gøre ifølge Microsoft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan har IBM Danmark hentet store gevinster ved at indføre AI: Er blevet 230 færre medarbejdere på grund af AI

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af verdens største cloud-transformationer er færdiggjort: 100.000 medarbejdere er blevet koblet på