Danmark kan miste patent-indflydelse

Danmark risikerer at blive smidt ud af det europæiske patentsamarbejde, hvis ændringer af den Europæiske Patentkonvention ikke vedtages af Folketinget med fem sjettedels flertal. Det vil få katastrofale følger, hvis Danmark bliver et telefax-medlem, mener patenteksperter.

Endnu en omgang patentballade er på tapetet. Den bryder sandsynligvis løs til efteråret, hvor økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) ventes at fremsætte et lovforslag om ratificering af en række ændringer i den Europæiske Patentkonvention.

Sagen er en varm politisk kartoffel, eftersom ændringerne indebærer afgivelse af dansk suverænitet.

Derfor kræver Grundloven, at fem sjettedele af Folketingets medlemmer stemmer for.

Meget vanskeligt

I en tid, hvor softwarepatentdebatten har skabt mange patentmodstandere, og hvor der er fokus på national suverænitet i forhold til EU, kan det blive meget vanskeligt at samle et flertal for, lyder advarslerne.

Mislykkes det, bliver Danmark smidt ud. Eksperter peger på, at en eksklusion vil få negative konsekvenser af både EU-politisk karakter og ? ikke mindst ? for dansk erhvervsliv.

? Der bliver et stort politisk hundeslagsmål, og erhvervslivets organisationer har grund til bekymring, siger Jens Schovsbo, professor dr. jur. ved Københavns Universitet og medlem af en arbejdsgruppe, der netop har udarbejdet en rapport med anbefalinger til fremtidens patentsystem.

Patent- og Varemærkestyrelsen, der skal klæde Bendt Bendtsen på til at klare ærterne, erkender risikoen for eksklusion og holder i øvrigt kortene tæt til kroppen.

Konventionen

  • Patentkonventionen er skrevet i begyndelsen af 1970?erne. Den blev vedtaget i 1973, og EPO blev etableret i 1978. Heller ikke dengang var Danmark med fra starten.

  • Mens Sverige kom med i 1977, ratificerede Danmark først patentkonventionen i 1990. Da lykkedes det endelig at få det nødvendige fem sjettedels flertal, efter at Fremskridtspartiet hele vejen op gennem 80?erne havde blokeret på grund af modstand mod suverænitetsafgivelse
  • ? Det er ingen hemmelighed, at toget begynder at køre, og det er en klar udfordring at få fastholdt Danmarks medlemskab. Når man skal have fem sjettedels flertal ? det er sjældent noget, man bare lige gør. Den nærmere strategi og timing diskuterer vi med vores minister; det vil jeg ikke kommentere nu, hvor hele regeringens lovprogram bliver forberedt på forskellig vis, siger Peter Langkjær, kontorchef i Patent- og Varemærkestyrelsen.

    To år
    Ændringerne, der blev vedtaget for fem år siden, betegnes EPK 2000. Teknikken i ratifikationsprocessen er, at når 15 lande har lovfæstet traktatændringerne, har resten to år til at få det ordnet.

    Ellers vippes de ud. 13 lande er på plads, et par stykker er på trapperne, og 2007 ses som deadline for Danmark og de øvrige. I alt er 31 lande med i patentkonventionen.

    ? Der er en enorm signalværdi i at sætte os udenfor. Danmark vil miste sin indflydelse på patentområdet og blive et slags telefax-medlem, som Norge er det i EU, siger Jens Schovsbo.

    Frem for alt rammes virksomheder med behov for at patentere. På den baggrund kalder danske Eskil Waage fra afdelingen for internationale juridiske anliggender i den europæiske patentorganisation, European Patent Office (EPO), eksklusion for en frygtelig sanktion.

    I danske virksomheders interesse

    ? Danske virksomheder har en interesse i, at Danmark fortsat er med i patentsamarbejdet. I øjeblikket udtager danske og udenlandske virksomheder hvert år 8.000-10.000 europæiske patenter, der også har virkning i Danmark. Fremover ville det ikke kunne lade sig gøre. Virksomheder med interesse i et dansk patent skulle i givet fald også søge lokalt hos den danske Patent- og Varemærkestyrelse. Det vil give ekstra omkostninger ? især for danske virksomheder, hvis første marked er Danmark. Hele systemet er jo bygget op for, at man ikke behøver gå til hvert enkelt land, men kan klare det centralt, siger Eskil Waage.

    Han er bekymret for, at uroen om softwaredirektivet skal få politikerne til at nedstemme ændringerne ? uden at der i øvrigt er nogen grund til det.

    ? Ændringerne bliver blandet sammen med softwaredirektivet i Bruxelles, som ikke har noget med EPK 2000-ratificeringen at gøre. Den vil intet ændre ved vores praksis, siger han.

    Tilsvarende melding kommer fra Claus Elmeros, europæisk patentadvokat og partner i Patentgruppen.

    Oplagte ændringer

    ? Ændringerne er oplagte efter cirka 30 år med patentkonventionen og udtryk for en nødvendig smidiggørelse og oprydning. Men den varme software-kartoffel kan blive et problem for ratificeringen, hvis den præsenteres forkert. Bekymringen fra dansk side er, at vi ryger ud. Det ville være ærgerligt, siger Claus Elmeros.

    Han nævner som eksempel på en ændring, at forskellige tidsfrister ikke skal stå i artiklerne, men i reglerne med den effekt, at man ikke behøver indkalde ministre fra 30 lande til en diplomatisk konference blot for at vedtage at ændre en tidsfrist fra to til tre måneder.

    Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Dansk Industri, og Dansk Handel og Service har ikke umiddelbart en kommentar til problemstillingen.

    Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld

    Relevant link

    Følg udviklingen i EPK 2000

    Læses lige nu
      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      It-løsninger | Nordhavn

      SAP Excellence Day 2026

      Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

      Infrastruktur | København

      Datacenterstrategi 2026

      Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

      Sikkerhed | Aarhus C

      Identity Festival 2026 - Aarhus

      Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

      Se alle vores events inden for it

      Politiets Efterretningstjeneste

      Er du vores næste hacker i Århus eller København?

      Københavnsområdet

      Netcompany A/S

      Microsoft Operations Engineer

      Københavnsområdet

      Navnenyt fra it-Danmark

      Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

      Susanne Sønderskov

      Sourcing IT

      Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

      Joshua Pratt

      Idura

      Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

      Lars Mørch

      Idura

      Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

      Sarah Birkegaard Elkjær

      Norriq Danmark A/S