Humac betaler bøde på 120.000 kroner efter lovovertrædelse

Den danske Apple-forhandler Humac betaler bøde på 120.000 kroner efter, at Forbrugerombudsmanden har meldt selskabet til politiet.

Artikel top billede

Den danske Apple-forhandler betaler 120.000 kroner i bøde for brud på de danske markedsføringsregler.

Det sker efter, at Forbrugerombudsmanden for et par år siden meldte Humac til politiet.

Humac betaler bøden for i annoncer at have tilbudt lånefinansiering, men uden at have præsenteret alle omkostninger ved at optage de pågældende lån på en klar og letforståelig åde.

Humac har erkendt overtrædelsen, meddeler Forbrugerombudsmanden.

Computerworld har tidligere beskrevet, at det drejer sig om avisannoncer, som Humac indrykkede i fire aviser i august 2019.

Her reklamerede selskabet med, at man som kunde kunne finansiere købet af en ny Mac-computer via Santander Consumer Bank, mens de øvrige låneomkostninger fremguik med meget små typer nederst i annoncen, ligesom de var blandet sammen med andre vilkår for tilbuddet.

Dengang fortalte daværende Humac-direktør Michael Bech til os, at Humac ikke var opmærksom på, at tekstens størrelse blev reduceret i forbindelse med arbejdsprocessen på annoncen.

"Det betyder at teksten er korrekt, men er nu reduceret til en fontstørrelse der 6,5 pitch i stedet for de 8, 9 eller 10, som den burde havde været for at være let læsbar," fortalte han dengang til Computerworld.

30 kunder købte computer via tilbuddet. Ingen af dem klagede over lånevilkårene.

Michael Bech fortalte dengang til os, at Humac ikke havde nogen intention om at omgå markedsføringsloven.

"Det er en teknikalitet, og vi beklager selvfølgelig, at det er sket. Men vi er komfortable med, at kunderne har været informeret omkring hvilke vilkår, de har indgået lån på, og dermed synes vi egentlig, at sagen er lidt blæst ud af proportioner fra forbrugerombudsmanden side," sagde han dengang til os.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S