Humac betaler bøde på 120.000 kroner efter lovovertrædelse

Den danske Apple-forhandler Humac betaler bøde på 120.000 kroner efter, at Forbrugerombudsmanden har meldt selskabet til politiet.

Artikel top billede

Den danske Apple-forhandler betaler 120.000 kroner i bøde for brud på de danske markedsføringsregler.

Det sker efter, at Forbrugerombudsmanden for et par år siden meldte Humac til politiet.

Humac betaler bøden for i annoncer at have tilbudt lånefinansiering, men uden at have præsenteret alle omkostninger ved at optage de pågældende lån på en klar og letforståelig åde.

Humac har erkendt overtrædelsen, meddeler Forbrugerombudsmanden.

Computerworld har tidligere beskrevet, at det drejer sig om avisannoncer, som Humac indrykkede i fire aviser i august 2019.

Her reklamerede selskabet med, at man som kunde kunne finansiere købet af en ny Mac-computer via Santander Consumer Bank, mens de øvrige låneomkostninger fremguik med meget små typer nederst i annoncen, ligesom de var blandet sammen med andre vilkår for tilbuddet.

Dengang fortalte daværende Humac-direktør Michael Bech til os, at Humac ikke var opmærksom på, at tekstens størrelse blev reduceret i forbindelse med arbejdsprocessen på annoncen.

"Det betyder at teksten er korrekt, men er nu reduceret til en fontstørrelse der 6,5 pitch i stedet for de 8, 9 eller 10, som den burde havde været for at være let læsbar," fortalte han dengang til Computerworld.

30 kunder købte computer via tilbuddet. Ingen af dem klagede over lånevilkårene.

Michael Bech fortalte dengang til os, at Humac ikke havde nogen intention om at omgå markedsføringsloven.

"Det er en teknikalitet, og vi beklager selvfølgelig, at det er sket. Men vi er komfortable med, at kunderne har været informeret omkring hvilke vilkår, de har indgået lån på, og dermed synes vi egentlig, at sagen er lidt blæst ud af proportioner fra forbrugerombudsmanden side," sagde han dengang til os.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S