Læsøs forbudte webkamera filmer igen

Elektriker Peter Jensens webkamera over Vesterø Havn på Læsø snurrer igen få dage efter, at Vestre Landsret klart forbød den automatiske web-overvågning af havnen. Peter Jensen mener sig sikker, fordi han har udskiftet kameraet med et fotografiapparat. Men den holder ikke, mener juridisk ekspert.

Læsø-elektriker Peter Jensens omstridte webcam over Vesterø Havn på Læsø filmer igen - og denne gang på en måde, som Peter Jensen mener er lovlig, efter Vestre Landsret i sidste uge kendte hans webcam ulovlig.

Knapt var blækket på dommen tørt, før Peter Jensen var oppe og udskifte kameraet på dets plads på antennen over hans gule hus på Vesterø Havnegade med et fotografi-apparat.

Det betyder, at kameraet ikke længere automatisk tager et billede med ret uregelmæssige intervaller.

"Tag et billede"
Der bliver nemlig nu kun taget et billede, når gæsten på Peter Jensens hjemmeside selv aktiverer en "tag et billede"-knap på hjemmesiden.

- På den måde overvåger kameraet jo ikke havnen på en automatisk og gentagen måde. Det fotograferer i stedet kun, når man selv aktiverer det, siger Peter Jensen.

Landsretten slog fast, at Peter Jensen ikke må anvende kameraet til vedvarende overvågning via automatiske og regelmæssige optagelser over havnen.

Men selv om det ifølge straffelovens §264 er lovligt at fotografere andre mennesker uden tilladelse i det offentlige rum - det vil sige, at ingen kan undslå at lade sig fotografere, når de går på eksempelvis en offentligt tilgængelig havn - tager Peter Jensen fejl i sin vurdering.

Det mener professor dr. jur Peter Blume fra Københavns Universitet.

Ulovligt at overvåge områder
- Det er ifølge tv-overvågningsloven ulovligt at overvåge et offentligt tilgængeligt område, uanset om det bliver gjort med et filmkamera, et fotografiapparat eller lignende apparater. Jeg vil tro, at både byretten og landsretten vil nå til samme resultat med det nye kamera, siger han.

Peter Jensen fik ideen til at udskifte kameraet fra en af de flere hundrede sympati-mails, som han har modtaget undervejs i sagen.

Efter klare forbud i både byret og landsret orker Peter Jensen dog ikke at gå videre med sagen og forsøge at få den bragt for Højesteret.

I stedet betaler han nu bøden på 2.000 kroner samtidig med, at han nyder sit nye kamera på dets plads på antennen.

- Vi får se, om nogen gider gå videre med sagen. Jeg kæmper stadig lidt på min egen måde, for jeg er da blevet lidt tvær nu. Det handler jo også om alle de andre, der har et webkamera snurrende, siger han.

Kan følge med i vejret
Hensigten med webkameraet over Vesterø Havn var oprindeligt, at sejlere, turister og lokale døgnet rundt kunne følge med i livet på Vesterø Havn på Læsø.

Billederne kan samtidig anvendes til at følge med i færgernes ankomst og afgang samt til at se, hvordan vejret arter sig.

Billedkvaliteten er nemlig så dårlig, at man ikke kan genkende hverken personer eller nummerplader, ligesom det kan være svært at se modeltyperne på de enkelte biler, der får fundet vej til havnearealet.

Sagen tog sin begyndelse, da en anden Læsø-bo følte sig generet af kameraet.

En lang stribe webkamera-ejere i Danmark har tidligere blankt afvist at pille deres webkamera ned. Mange af dem overvejer nu deres position efter landsrettens klare dom.

Relevant link

Peter Jensens kamera over Vesterø Havn

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse