Aarhusiansk software-selskab melder sig selv for brud på sanktioner mod Rusland

Det er det eneste firma overhovedet i Danmark, der har meldt sig selv for at have brudt sanktionerne.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Kun én dansk virksomhed har meldt sig selv til Erhvervsstyrelsen for at have brudt handelssanktionerne mod Rusland, og det er aarhusianske Ipaper.

Det skriver Finans.

Det sker, fordi Ipaper fandt ud af, at en af selskabets samarbejdspartnere var ejet af en sanktioneret russer, hvilket overraskede Mark S. Rasmussen, der ejer Ipaper.

Han blev kontaktet af Nordea, som havde spærret en overførsel mellem Ipaper og Faberlic Europe Sp. Z.O.O. i Polen, fordi kosmetikfirmaet er delvist ejet af Alexey Gennadyevich Nechayev, som er på EU’s sanktionsliste.

”Vi fik dårlig samvittighed, for det sidste, jeg har lyst til at være affilieret med, er sanktionsbrud. Så at man overhovedet skulle være involveret i det, får man lidt røde ører over,” siger Mark S. Rasmussen til mediet.

Han oplyser, at det var komplet utilsigtet, at Ipaper havnede i et sanktionsbrud.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job