2023 blev et rekordår for den fremadstormende ransomware-industri: Har skiftet strategi - her er de største grupper

Verden har aldrig set så mange og så komplekse ransomware-angreb som i 2023, der blev et guldrandet år for hackerne, som aldrig tidligere har svindlet sig til så mange penge. Se her, hvor meget de er sluppet afsted med.

Artikel top billede

Skulle nogen være i tvivl, så er ransomware en guldrandet forretning for hackerne og bagmændene, som i 2023 rundede en slags magisk milepæl på indtjeningssiden.

2023 blev nemlig året, hvor ransomware-industrien for første gang nogensinde rundede en milliard dollar i indtjening på at opkræve løsepenge fra angrebne virksomheder og organisationer.

Sådan lyder det i en ny opgørelse fra analysehuset Chainalysis, der konkluderer, at der i 2023 samlet blev betalt omkring 1,1 milliarder dollar i løsepenge til hackere verden over.

Beløbet er endda konservativt sat, lyder det fra Chainalysis, da ransomware-grupperne hele tiden bevæger sig, ligesom det ifølge selskabet er ‘vanskeligt’ at spore alle betalinger foretaget i kryptovaluta.

“Ransomware-bagmændene har i 2023 intensificeret deres aktiviteter med højt-profilerede institutioner i sigtekornet - inklusive skoler, sygehuse og myndigheder,” lyder det fra Chainalysis.

Analysehuset har målt kraftig vækst på alle parametere i 2023 - herunder både angrebenes størrelse og antal samt antallet af forskellige ransomware-typer i kredsløb. Det er steget med 538 nye varianter i 2023.

“Ransomware-angreb blev udført af en bred vifte af bagmænd fra store syndikater til mindre grupper eller enkeltpersoner,” lyder det fra Chainalysis.

Mest udbredte

De mest aktive ransomware-typer i 2023 var ifølge Chainalysis:

- Play.

- Dark Angels.

- Ransomhouse.

- Cl0p.

- Royal.

- Alphv/Blackcat.

- Blackbasta.

- LockBIT.

Går efter store ofre

Analysehuset peger på, at det er en tydelig tendens for tiden, at ransomware-grupperne går efter store og lukrative mål. Chainalysis kalder det for ‘big game hunting.’

Det betyder, at de lancerer færre angreb, men med større mål, der kan udløse større betalinger per angreb.

“Big gamle hunting er blevet den dominerende strategi over de senere år, hvor en voksende del af ransomware-betalingerne udgøres af dusører på mere end en million dollar,” lyder det fra Chainalysis.

En anden voksende tilgang er såkaldt ‘Raas’ - Ransomware as a Service.

Her kan ransomware-gruppens samarbejdspartnere få adgang til ransomwaren til selv at udføre angreb. Til gengæld skal de betale en andel af udbyttet til ransomware-gruppen.

Du kan læse mere om situationen på ransomware-markedet i 2023 hos Chainalysis her.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-revisor

    Københavnsområdet

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S