2023 blev et rekordår for den fremadstormende ransomware-industri: Har skiftet strategi - her er de største grupper

Verden har aldrig set så mange og så komplekse ransomware-angreb som i 2023, der blev et guldrandet år for hackerne, som aldrig tidligere har svindlet sig til så mange penge. Se her, hvor meget de er sluppet afsted med.

Artikel top billede

Skulle nogen være i tvivl, så er ransomware en guldrandet forretning for hackerne og bagmændene, som i 2023 rundede en slags magisk milepæl på indtjeningssiden.

2023 blev nemlig året, hvor ransomware-industrien for første gang nogensinde rundede en milliard dollar i indtjening på at opkræve løsepenge fra angrebne virksomheder og organisationer.

Sådan lyder det i en ny opgørelse fra analysehuset Chainalysis, der konkluderer, at der i 2023 samlet blev betalt omkring 1,1 milliarder dollar i løsepenge til hackere verden over.

Beløbet er endda konservativt sat, lyder det fra Chainalysis, da ransomware-grupperne hele tiden bevæger sig, ligesom det ifølge selskabet er ‘vanskeligt’ at spore alle betalinger foretaget i kryptovaluta.

“Ransomware-bagmændene har i 2023 intensificeret deres aktiviteter med højt-profilerede institutioner i sigtekornet - inklusive skoler, sygehuse og myndigheder,” lyder det fra Chainalysis.

Analysehuset har målt kraftig vækst på alle parametere i 2023 - herunder både angrebenes størrelse og antal samt antallet af forskellige ransomware-typer i kredsløb. Det er steget med 538 nye varianter i 2023.

“Ransomware-angreb blev udført af en bred vifte af bagmænd fra store syndikater til mindre grupper eller enkeltpersoner,” lyder det fra Chainalysis.

Mest udbredte

De mest aktive ransomware-typer i 2023 var ifølge Chainalysis:

- Play.

- Dark Angels.

- Ransomhouse.

- Cl0p.

- Royal.

- Alphv/Blackcat.

- Blackbasta.

- LockBIT.

Går efter store ofre

Analysehuset peger på, at det er en tydelig tendens for tiden, at ransomware-grupperne går efter store og lukrative mål. Chainalysis kalder det for ‘big game hunting.’

Det betyder, at de lancerer færre angreb, men med større mål, der kan udløse større betalinger per angreb.

“Big gamle hunting er blevet den dominerende strategi over de senere år, hvor en voksende del af ransomware-betalingerne udgøres af dusører på mere end en million dollar,” lyder det fra Chainalysis.

En anden voksende tilgang er såkaldt ‘Raas’ - Ransomware as a Service.

Her kan ransomware-gruppens samarbejdspartnere få adgang til ransomwaren til selv at udføre angreb. Til gengæld skal de betale en andel af udbyttet til ransomware-gruppen.

Du kan læse mere om situationen på ransomware-markedet i 2023 hos Chainalysis her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job