Ericsson vil sælge musik fra Napster

Svenske Ericsson vil sammen med musiktjenesten Napster ind på markedet for onlinemusik. Med et nyt partnerskab vil de to selskaber inden længe tilbyde musik fra Napster til alverdens mobiloperatører.

Svenske Ericsson vil ind på det spirende marked for onlinemusik og har derfor indgået en tæt partnerskabsaftale med den amerikanske net-butik Napster.

Med aftalen i hånden vil de to parter tilbyde musik fra Napster til mobil-operatører over det meste af verden.

De to selskaber oplyser ikke, hvor meget aftalen er værd i kroner og ører, men de erklærer, at de med aftalen kan tilbyde verdens første fuldt integrerede digitale musik-tjeneste til mobil-operatører.

Der ventes at blive solgt omkring 700 millioner mobiltelefoner i år. Af dem vil cirka 10 procent være i stand til at downloade og lagre musik.

Ingen af de store musikselskaber er i tvivl om, at netop musik på de stadigt mere og mere avancerede mobiltelefoner vil blive en af de næste store vækstområder på samme måde, som salget af ringetoner i dag bliver opgjort i to-cifrede milliardbeløb.

Der findes allerede I dag flere musiktjenester til mobiltelefoner. Blandt andet sælger Universal Music Mobile musik til mere end 75 mobiloperatører.

Napster og Ericsson mener imidlertid at være de første, der samtidig understøtter trådløst download til computere.

Napster blev kendt, da tjenesten fungerede som kanal for millioner af ulovlige fildelings-manøvrer mellem musikbrugere overalt i verden. Efter sagsanlæg gik selskabet ned, men er siden genopstået som netbutik, hvor man kan købe musik.

Napster har i dag omkring 412.000 abonnenter og omsætter for godt 280 millioner kroner om året. Napster/Ericsson-samarbejdet ventes at munde ud i konkret salg i Europa inden for det næste år.

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S